Belediyesi çürük yapıları 10 yıl önce bildirmiş!

Belediyesi çürük yapıları 10 yıl önce bildirmiş!
Güncelleme:

İzmir'in Bayraklı ilçesinde belediyenin çürük yapıları bundan 10 yıl önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bildirdiği ortaya çıktı.

Depremin ardından İzmir'e giden CHP heyeti, düzenledikleri basın toplantısında çarpıcı değerlendirmeler yaptı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, belediyelerin yaptığı denetimlerde depremde yıkılan üç bina dahil olmak üzere, sadece Bayraklı İlçesi'nde ‘çürük' olduğu yönünde toplam 208 bina ile ilgili hazırlanan raporların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bildirildiğini kaydetti ve “Neden gereği yapılmadı?” diye sordu.

Sözcü gazetesinden Başak Kaya'nın haberine göre Torun şunları kaydetti:

“2010'da Bayraklı Belediyesi, Deprem Etüt Merkezi kurarak, sadece Bayraklı'da değil diğer ilçelerde bulunan çürük ya da depreme dayanıklı olmayan yapıları tespit etmiş. İzmir'de yaklaşık 11 binin üzerinde bina denetlenmiş. Bayraklı'daki 80 binanın oturulamaz durumda, 113 binanın ikinci grup güçlendirilmesi gerektiği, 15 binanın da  birinci grup yani tamir edilmesi gerektiği yönünde tespit etmiş. Bu binalardan Karagül sitesi, Doğanlar ve Rızabey apartmanları depremde yıkıldı. Bu binalarla ilgili tutulan raporlar, ilgili yerlere iletilmiş. Raporlar gerekli yerlere iletildiği halde ne yapıldı? Hangi tedbirler alındı? Görevlerini neden yapmadılar?”

Bayraklı Belediyesi, Rızabey Apartmanı'nı 2012'de inceledi. 25 Nisan 2012 tarihli raporda kolonlardaki çatlaklar, rutubetlenmeler, binanın zeminindeki sıkıntılar tek tek sayıldı.

YETKİ BAKANLIKTA

Torun, hasarlı ve riskli binalar konusunda yetkinin tamamen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda olduğunu belirterek, “Bu konuda tam yetki bakanlığın. Belediyelerin ne ceza kesme ne de yıkım yetkisi bulunuyor” dedi. CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ise “Belediyelerimiz 130 uzmanını görevlendirmiş vaziyette. Belediye çadırları herkese açık. Halkımızın ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir kriz hattımız var. 444 40 35” ifadesini kullandı.

Bayraklı Belediyesi, Doğanlar Apartmanı'nı iki yıl önce inceledi. 27 Şubat 2018 tarihli raporda zeminlerde bombeleşme, balkonlarda ayrılmalar, kolonlardaki sorunlar anlatıldı.

 

Sözcü