Benzin, motorin, LPG'ye Cumhuriyet tarihinin rekor zammı geldi

Benzin, motorin, LPG'ye Cumhuriyet tarihinin rekor zammı geldi
Güncelleme:

Türkiye Türkiye olalı akaryakıtta böyle zam görmemişti... 9 Haziran Cuma günü akaryakıtta tarihe geçen zamla uyandık... Benzin, motorin ve LPG fiyatlarına gelen dev zamla akaryakıt fiyatları Cumhuriyet tarihinin zirvesine çıktı. İşte güncel benzin, motorin ve LPG fiyatları...

Bir yandan rekor üstüne rekor kıran döviz kurları, diğer yandan yükselen petrol fiyatları benzin ve motorinde pompaya zam yağmuru olup yağmaya devam ediyor.

 Seçim süreci sonrasında başlayan zam yağmuru sağanak şeklinde devam ediyor. Yeni hafta alkole, sigaraya ve akaryakıta yine yeniden zam yağmuruyla başlamıştı... Bugün (9 Haziran Cuma) akaryakıt fiyatlarına gelen zamla Türkiye'de Cumhuriyet tarihinin bir rekoru daha kırıldı...

Dolar ve brent petrol fiyatları

Dolar/TL bugün 23,48 TL seviyesine ulaşarak tarihi rekorunu bir kez daha kırdı. Dolar kuru, seçimlerin ilk turunun olduğu 14 Mayıs’ta 19,60 seviyesindeydi.  Brent petrol ve döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle akaryakıt fiyatları bir aşağıya bir yukarı hareket etmeye devam ediyor. Brent petrolün varil fiyatı da 75,56 Dolar'dan işlem görüyor.   

Önce kur farkı ve zam, ardından da çifte zam

Önceki gün benzin ve LPG'nin litre fiyatlarına sadece birkaç kuruşluk "kur farkı" zammı gelirken motorinin litre fiyatına da 1,36 TL zam gelmişti.

Ancak akaryakıttaki zam bununla kalmadı ve döviz kurundaki rekor üstüne rekor sonrası bugün itibariyle ( 9 Haziran Cuma ) benzinin litre fiyatında 2,70 TL, motorinin litre fiyatında 1,37 TL, LPG’de ise 0,70 TL’lik bir zam geldi...

Akaryakıt fiyatlarındaki artış, dün gece benzin istasyonlarında kuyrukların oluşmasına neden oldu. Zamdan etkilenmek istemeyen vatandaşlar, gece yarısından önce istasyonlara akın etti.

 YENİ ZAM SONRASI AKARYAKIT FİYATLARI 

Akaryakıt fiyatları il, ilçe ve bayiler arasında farklılık gösterse de 9 Haziran Cuma günü itibariyle güncel akaryakıt pompa fiyatları ortalama şu şekilde: 

Ankara

Benzin fiyatı: 24,35 TL
Motorin fiyatı: 22,53TL
LPG fiyatı: 11,23 TL 

Antalya

Benzin fiyatı: 24,92 TL
Motorin fiyatı: 23,22TL
LPG fiyatı: 11,19 TL 

Diyarbakır

Benzin fiyatı: 25,04 TL
Motorin fiyatı: 23,21TL
LPG fiyatı: 10,51 TL 

İstanbul
Benzin fiyatı: 23,98 TL
Motorin fiyatı: 22,11 TL 
LPG fiyatı: 11,19 TL

İzmir
Benzin fiyatı: 24,41 TL 
Motorin fiyatı: 22,67 TL
LPG fiyatı: 11,01 TL

Trabzon
Benzin fiyatı: 24,58 TL 
Motorin fiyatı: 22,91 TL
LPG fiyatı: 10,98 TL

 

EPGİS zam ve indirimleri artık neden açıklamıyor ?

EPDK'nın fiyatlardaki değişimi açıklayan tek sendika olan EPGİS hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından, sendika dava süreci sonlanana kadar akaryakıttaki fiyat değişimlerini vatandaşlarla paylaşmayacağını açıklamıştı.

Akaryakıt fiyatları nasıl belirleniyor?

Petrol Piyasası Kanunu gereği 1 Ocak 2005 tarihi itibarıyla Serbest Fiyatlandırma Sistemi'ne geçildi.

Bu sistem ile sektördeki akaryakıt dağıtım şirketleri, farklı fiyat politikalarına göre depo satış fiyatını belirlemekte serbest olduğu gibi, bayiler de dağıtım şirketleri tarafından kendilerine tavsiye edilen tavan pompa satış fiyatlarını uyguluyor veya bulundukları bölgenin rekabet koşullarına göre kendi pompa satış fiyatlarını uygulamakta serbest.

Türkiye'de akaryakıt pompa fiyatları, rekabet koşulları göz önünde bulundurularak oluşturuluyor.

Rafineri fiyat oluşumu şöyle:

Gümrüksüz rafineri fiyatı + ÖTV + EPDK payı = Rafineri Satış Fiyatı (KDV hariç)

Gümrüksüz rafineri fiyatı ne demek?

Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan CIF Akdeniz ürün fiyatları, 'gümrüksüz rafineri fiyatı' anlamına gelir.

Türkiye'de bu piyasa izlenir, son fiyat değişiminden itibaren, günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı oluşur.