Benzin ve motorine büyük indirim geliyor

Benzin ve motorine büyük indirim geliyor
Güncelleme:

Özellikle Rusya'nın Ukrayna'yı işgal harekatı sonrasında uçuşa geçen petrol fiyatları nedeniyle, önceki hafta her gün zamlanan benzin ve motorin fiyatlarına 4 TL'ye varan indirim bekleniyor...

Yeni yılla birlikte artışa geçen ancak bundan yaklaşık 1 ay önce Rusya'nın başlattığı Ukrayna'ya yönelik işgal harekatıyla rekor seviyeye ulaşan petrol fiyatları, benzin ve motorine zam, zam ve yine zam olarak yansımıştı.

Türkiye'de önce her hafta, ardından haftada iki, son olarak da her gün olarak pompa fiyatlarına yansıyan zamlar benzin ve motorin fiyatlarını Cumhuriyet tarihinin rekoruna taşımış, milyonlarca araç sürücüsü fiyatlara isyan etmişti.

Ancak brent petrol fiyatları ulaştığı 130 dolarlı seviyelerden sert bir düşüşle geriledi.

Bu düşüşle birlikte sektör yetkilileri benzin ve motorinde fiyatlarına indirimin de işaretini verdi.

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatlarının, bugün gece yarısından itibaren brent petroldeki düşüşe bağlı olarak 3-4 TL arasında ucuzlaması bekleniyor.

Yapılacak indirim ile motorin fiyatları 20 liranın altına, benzinin litre fiyatının da 19 TL seviyelerine gerilemesi bekleniyor.

Mart ayı başlarında İstanbul’da benzin fiyatı 17 TL’den satılıyordu. Benzin fiyatı ile motorin fiyatı bu ay tam 6 kez zamlandı. Brent petrol fiyatlarındaki artış sonrası İstanbul’da benzin fiyatı 20,35 TL ve motorin fiyatı ise 22,80 TL’den satılıyor.

Petrol fiyatları yeni haftaya düşüşle başladı

Perşembe günü 139 dolarla en yüksek seviyesini gören brent petrol cuma günü 110 dolar seviyesinin altını test etmişti. 

Bugün brent petrol yüzde 2'ye yakın düşüşle 110 dolar seviyesinden işlem görürken, ABD tipi ham petrol de 107 doların altını test etti.