Benzin ve motorine yeniden zam geliyor

Benzin ve motorine yeniden zam geliyor
Güncelleme:

Rekor üstüne rekor kıran benzin ve motorin fiyatlarına peş peşe gelen indirimler az da olsa araç sahiplerinin yüzünü güldürmüştü. Ancak haberler kötü. Brent petrolde yaşanan yükseliş sonrası akaryakıtta yeni zam beklentisi oluştu.

Rusya - Ukrayna savaşı ile birlikte 140 dolara kadar yükselen brent petrol geçtiğimiz günlerde 100 doların altına inmişti. Yaşanan bu gelişme sonrası Türkiye'de benzinin litre fiyatı 23 lira seviyesini görmüştü.

Brent petrol 10 günlük inişin ardından son iki gündür yükselişini sürdürüyor. ABD ham petrolü 3 günde kaydettiği yüzde 8'lik primin ardından hafta ortasındaki ilk işlemlerde 100 doların hemen üstünü gördü. Brent petrolde ise ilk işlemler 107 doların üzerinden geçti. Petrol piyasalarında ABD stokları ve doların seyri izleniyor. Türkiye'de ise dolardaki sürekli yükseliş akaryakıt fiyatlarına yönelik indirim beklentisi boşa çıkarıyor. Merkez Bankasının tüm müdahalelerine rağmen dolar 17,55 TL'ye çıktı.  Kurban Bayramı sonrası sadece benzine 95 kuruş indirim gelmişti. Motorine ise 2 haftadır indirim gelmedi. Öte yandan, iç piyasayı dengelemek isteyen Amerikan Petrol Enstitüsü tahminlerine göre ABD'de ham petrol stokları geçen hafta 2 milyon varil arttı. Bu hamle sonrası, akaryakıt stoklarında da artış görüldüğü tahmin ediliyor.

Emtia piyasasında geçen hafta rekor seviyelere çıkan doların sakinleşmesiyle görülen ivme petrol fiyatlarında da etkisi göstermişti. Yatırımcılar doların seyrini fiyatlamalara etkisi açısından yakından takip ediyor. ING Emtia Başstratejisti Warren Patterson, petrol piyasasının arz ve talep tarafındaki önemli düzeydeki belirsizlik içinde denge arayışında olduğunu belirtti.

Petrol fiyatında düşüş sürüyor

Brent petrol fiyatlarında dalgalı seyir devam ediyor. Geçtiğimiz hafta 98 dolara kadar gerileyen Brent petrol, bu hafta 100 dolar seviyesinin üzerinde işlem görüyor. Uluslararası piyasada Brent petrol, 106,97 dolardan satılıyor.

20 Temmuz 2022 Çarşamba günü itibariyle güncel akaryakıt fiyatları:

İSTANBUL
Motorin litre fiyatı 25,40 TL
Benzin litre fiyatı 22,70 TL
LPG litre fiyatı 10,52 TL

ANKARA
Motorin litre fiyatı 25,49 TL
Benzin litre fiyatı 22,82 TL
LPG litre fiyatı 10,84 TL

İZMİR
Motorin litre fiyatı 25,50 TL
Benzin litre fiyatı 22,82 TL
LPG litre fiyatı 10,64 TL

Motorin fiyatları 30 TL'den dönmüştü

30 TL'ye kadar çıkan motorin fiyatına iki haftada 5,44 TL indirim yapılmıştı. 25 liranın altına gerileyen motorin son yapılan 84 kuruşluk zam ile yeniden 25 liranın üzerine yükselmişti.

Bir ayda 6 lira geriledi

Benzin fiyatları son indirim ile birlikte Mayıs ayındaki seviyelerine geri döndü. 11 Haziran tarihinde benzinin litresi 28,50 lira ile rekor seviyeye çıkmıştı. Son yapılan indirimin ardından bir aydan biraz fazla bir zaman diliminde fiyatlar 6 liraya yakın gerilemiş oldu. Haziran ayının son günlerinden bu yana ise benzin fiyatları yaklaşık yüzde 13, motorin fiyatları yüzde 15, LPG fiyatları ise yüzde 12 düşüş yaşadı.

Petrol fiyatında düşüş sürüyor

Petrol piyasasında yeni hafta yükselişle başladı. ABD ham petrolü 101 doların üzerinden işlem görürken, Brent petrol de 105 dolar seviyesini aştı. ABD ham petrolü geçen hafta yüzde 7'ye varan düşüş kaydetmişti.

Fiyatlardaki yükselişte, zayıflayan dolar endeksi ve arz daralmasına ilişkin endişeler etkili oldu.

Geçen hafta enflasyon verisinin ardından 109,3 ile son 20 yılın zirvesine çıkan dolar endeksi, yeni haftaya 107,9'dan başladı.