Benzine ve motorine zam göründü!

Benzine ve motorine zam göründü!

2021'in son çeyreğinde döviz kurunun yükselişiyle başlayan ve yeni yılda da hız kazanan zam yağmuru akaryakıt fiyatlarını yakmaya devam ediyor. Ekonomist Oğuz Demir benzin, motorin ve LPG'de yeni zammın kapıda olduğunu açıkladı.

Son zamlarla benzinin litresi İstanbul’da 14,05, İzmir’de 14,13, Ankara’da 14,12 liraya ulaşırken maliyet artışı nedeniyle 800 akaryakıt istasyonu kapandı, Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Başkan Yardımcısı Musa Ertaş 1500 istasyonun daha kapanmak üzere olduğu bilgisini paylaştı.

 Halk TV'den Hava Asal'a konuşan ekonomist Oğuz Demir, akaryakıt istasyonlarının kârlarının bir hayli düştüğünü belirterek "Hem dövizdeki dalgalanma hem de petrol fiyatlarındaki artış akaryakıt fiyatlarına da yansımaya devam ediyor. İstasyonların karları düştüğü için eskisi kadar rahat hareket edemiyorlar" dedi.

'ZAMMI GECİKTİRDİLER'

"İktidar burada şunu yapacak; istasyonların litre başına aldıkları komisyonu arttıracaklar. Komisyona yapılacak her artış vatandaşa yansıyacak. Bu artışın mart ayında gerçekleşmesi bekleniyordu" ifadesini kullanan Demir, 'şu an yapılacak her artışı enflasyon rakamlarını yukarıya doğru iteceği için akaryakıta yapılacak zammı geciktirdiklerini' ifade etti.

'Akaryakıtta şubat ayının sonuna doğru 1 liralık artış beklediklerini' söyledi.

'KOMİSYONA YAPILACAK ZAM VATANDAŞA YANSIYACAK'

Demir "Akaryakıt istasyonları şu an litre başına yaklaşık 4 kuruş komisyon alıyor. Hükümet bu komisyonu 1 lira 4 kuruşa çıkaracak ya da istasyonların kapanmasına göz yumacak. Fakat şunu çok iyi biliyoruz ki hükümet sermayenin zarar görmesini göze almıyor. Yine artışlar vatandaşın cebine yansıyacak. Önümüzdeki bir ay içinde akaryakıta 1 lira zam gelecek, Şu an 14 lira 16 kuruş olan akaryakıtın fiyatı 15 lira 16 kuruş olabilir" diye konuştu.

 

BRENT PETROLÜN VARİL FİYATI 2014'TEN BU YANA İLK KEZ 90 DOLARI GÖRDÜ

 Brent petrolün varil fiyatı, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin artmasıyla 2014'ten bu yana ilk kez 90 dolara ulaştı. Küresel petrol talebindeki toparlanma devam ederken jeopolitik gerilimlerin muhtemel arz kesintilerine yönelik endişeleri artırması petrol fiyatlarındaki yükselişte etkili oldu. Batı Teksas türü ham petrolün varili de yüzde 2'nin üzerinde artarak 87,45 dolara yükseldi.

Rusya ile Ukrayna arasında artan gerilim petrol fiyatlarındaki yükselişi destekliyor. ABD Başkanı Joe Biden dün Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yaptırım uygulanabileceğini belirtmişti.