Bilim kurulu üyesi açıkladı: Sıcaklar koronavirüsün etkisini azaltıyor mu?

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüsün 25 derece hava sıcaklığının üzerinde, bulaşmada azalma sağladığını belirtti.

Bilim kurulu üyesi açıkladı: Sıcaklar koronavirüsün etkisini azaltıyor mu?
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, yapılan bir araştırmanın sonucunda 25 derece üzerinde hava sıcaklığının corona virüs salgınındaki bulaşmada azalma sağladığını ve virüsün aktivitesinin düştüğünü söyledi.

Twitter hesabından açıklama yapan Kara, Harvard ve MIT araştırmacılarının, 25 derece üzerindeki hava sıcaklığının koronavirüs bulaşında azalma sağladığı sonucuna ulaştıklarını söyledi.

Kara, şu ifadelere yer verdi:

"Yeni bir çalışma; Harvard ve MIT'den araştırmacılar 25 derece üzerindeki hava sıcaklığının SARS-CoV-2 bulaşında azalma sağladığını gösterdi. Ancak bu hava sıcakken virüs bulaşmaz anlamına gelmediği için önlemlere devam etmeliyiz. Bir derece yükselme bulaşta %3.1 azalma sağlıyor."

"AKTİVİTESİ DÜŞÜYOR"

Sosyal medyada vatandaşların sorularını da yanıtlayan Prof. Kara; "25 - 26 derecenin üzerinde aktivitesi düşüyor ve ayrıca her bir derece ilave %3.1 avantaj getiriyor, bunlar yine de ciddi avantajlar" ifadelerini kullandı.

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News