Uzmanlar yine ezber bozdu ! Yaşlılara yer verilmeli mi ?
AK Parti'de bir istifa daha ! O isim istifa etti
Üniversite sınavının tarihi kesinleşti

Bir günde binlerce sığınmacı kurtarıldı

İtalya sahil güvenlik teşkilatı 24 saat içerisinde 6 bin 500 insanı kıyıya çıkardı

Bir günde binlerce sığınmacı kurtarıldı
A+ A-

İspanyol yardım kuruluşunun dün denizden topladığı 2 binden fazla göçmenin ardından, 24 saat içerisinde bu kez İtalya sahil güvenlik teşkilatı yaklaşık 6 bin 500 insanı kıyıya çıkardı.

İtalyan sahil güvenlik teşkilatı, Libya açıklarında yürütülen kapsamlı bir arama - kurtarma çalışmasıyla yaklaşık 6 bin 500 göçmenin kurtarıldığını duyurdu.

Associated Press haber ajansı Eritre ve Somalili göçmenlerin sahil güvenlik gemilerini büyük bir sevinçle karşıladığını, bazı göçmenlerin gemilerin yanaşmasını beklemeden denize atlayarak sahil güvenlik ekiplerine yüzdüğünü aktarıyor.

Göçmenler Libya'nın sahil kenti Sabrata'nın yaklaşık 20 kilometre açıklarında kurtarıldı.

İtalyan sahil güvenlik teşkilatı, Libya açıklarında 40'a yakın arama kurtarma görevi icra edildiğini de söyledi.

Arama - kurtarma çalışmalarına İtalyan sahil güvenliğinin yanı sıra Avrupa Birliği'nin (AB) sınır koruma birimi Frontex'in de katıldığı ifade edildi.

İspanyol yardım kuruluşu Proactiva Open Arms gönüllüleri, Akdeniz'den Avrupa'ya geçmeyi deneyen göçmenleri dün sabah Libya açıklarında kurtarmıştı. İspanyol örgüt, çok sayıda bota bindirilmiş 2000'den fazla göçmeni birkaç saat içinde kıyıya çıkarmayı başarmıştı. Kurtarılanlar arasında yeni doğmuş bebekler de vardı.

AB'nin Mart ayında Türkiye ile vardığı göçmen anlaşmasının ardından, Avrupa'ya gelen göçmen trafiği Ege Denizi'nden Akdeniz'e kaymış ve Libya'dan İtalya'ya ulaşmaya çalışan göçmen sayısında önemli artış gözlenmişti.