ABD'den ikinci ''Öcalan'' açıklaması
Kulislerden sızan Gökçek iddiası: AK Parti'den istifa edip MHP'ye geçecek
İstifası beklenen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı'ndan ilk açıklama

Boko Haram Şiddeti

UNICEF'e göre, Boko Haram, intihar saldırılarının yüzde 37'sinde kadın ve çocukları kullanıyor

Boko Haram Şiddeti
A+ A-

ANKARA (AA) - Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Boko Haram örgütünün, kadın ve çocukları da kullandığı intihar saldırılarının sayısının 2015 yılında önceki yıla göre 11 kat arttığını bildirdi.

BBC'nin haberine göre, UNICEF'in, Nijerya'nın Chibok kentindeki bir yatılı okuldan 200'den fazla kız öğrencinin kaçırılmasının ikinci yılı yaklaşırken yayımladığı raporda, Boko Haram'ın Kamerun, Nijerya ve Çad'da düzenlediği intihar saldırılarının yüzde 37'sinin arkasında, sıklıkla uyuşturucu verilen çocuk ve kadınların bulunduğu belirtildi.

Raporda, 2014 yılında dört intihar saldırısı düzenleyen Boko Haram'ın bu saldırılarının, 2015 yılında 11 kat artarak 44'e yükseldiği, bu rakama bu yılın ocak ayının da dahil edildiği kaydedildi.

Kamerun, Çad, Nijerya ve Nijer'de Boko Haram şiddeti nedeniyle 1,3 milyon çocuğun evlerinden ayrılmak zorunda kaldığına işaret edilen raporda, örgütün, erkek çocuklarını, Boko Haram'a sadakatlarını göstermek için kendi ailelerine saldırmaya zorladığı, kızların da cinsel saldırı ve militanlarla zorla evlendirilmek dahil olmak üzere ağır suistimale maruz kaldığı vurgulandı.

Raporda ayrıca intihar saldırılarında kullanılan kızlara, uyuşturucunun etkisindeyken intihar yeleği giydirildiğine, en yüksek çocuk intihar eylemcisi sayısının Kamerun'da görüldüğüne, burada sekiz yaşındaki çocukların bile bu amaçla kullanıldığına dikkat çekildi.

Boko Haram saldırıları nedeniyle Nijerya ve Kamerun'da bin 800'den fazla okulun kapatıldığı, hasar gördüğü, yağmalandığı, yakıldığı veya evsizler için barınak olarak kullanıldığı belirtilen raporda, örgütün yedi yıldır süregelen ve başta Nijerya'nın kuzeydoğusunu ile Çad Nehri çevresini etkileyen şiddet eylemlerinde yaklaşık 17 bin kişinin yaşamını yitirdiği ifade edildi.