Artık kendi aracınızda sigara içemeyeceksiniz
Kadıköy'de nefes kesen gol düellosu !
Erdoğan: Racon kesilecekse bizzat kendim keserim

Bu kalorileri farkında olmadan alıyoruz

Günümüz bilimi hayatımızdaki birçok etkeni fazla kilonun sebebi olarak görmeye başladı.

A+ A-

Formuna etki edebilecek dört ilginç etken

Arkadaşlar, soğuk algınlığı, harcama alışkanlıkları… Günümüz bilimi hayatımızdaki birçok etkeni fazla kilonun sebebi olarak görmeye başladı. İnsanın aklının ucundan bile geçmeyen bu faktörler neler ve gerçekten ne kadar etkililer?

Risk
İRADESİZ ARKADAŞLAR


Formuna özen göstermeyen, kilolu arkadaşlarla takılmak diyet uzmanının şişman biri olmasından daha kötüdür. 32 yaş üstü 12.067 kişilik bir arkadaş ağını kapsayan New England Journal of Medicine araştırması, bir arkadaş grubunda tek bir kişi dört-beş kilo aldığında, yaklaşık o boylarda olan diğer insanların da yarım veya bir arasında kilo aldığını gösteriyor.

NE YAPMALI

Akşam içki veya yemek için dışarı çıkmak yerine önce spor salonunda biraz terlersen ve arkadaşlarına daha sonra katılırsan, kendin için faydalı bir harekette bulunmuş olursun.

Risk
KREDİ KARTLARI


Visa firması, fast-food restoranlarının 100.000 kaydı üzerinden yaptığı bir çalışmada, yemeklerini kredi kartıyla ödeyen insanların, nakit ödeme yapanlara göre yüzde 30 daha fazla harcama yaptığını ortaya çıkardı. Yani aslında bir hamburger ve orta boy bir içecek satın alan insan kredi kartıyla ödeme yapınca, çift köfteli hamburger ve büyük boy bir içecek tercih ediyor. Sonuçta haftada bir kere fast-food yiyen ortalama bir kadın için bu da fazladan 17.160 kalori yani iki buçuk kilo demek oluyor.

NE YAPMALI

Eğer illa fast-food yemen gerekiyorsa, ödemeyi nakit yap. Böylece daha az harcama yapmış olacaksın. Hatta daha da iyisi eve git ve kendine bir sandviç yap.

Risk
SOĞUK ALGINLIĞI


Soğuk algınlığı deyip geçmemek lazım. 2007 yılında yapılan bir inceleme, Advances in Food and Nutrition araştırmasının hayvanlar üzerinde tespit ettiği adenovirus-36 adlı virüsün, insanlarda da her 50 kişiden birinde bulunduğunu gösteriyor. Üst solunum yolu enfeksiyonuna sebep olan bu virüs, normalden dört kat daha fazla kilo aldırıyor. Bilim adamlarının iddialarına göre bu virüs, vücutta yağ hücrelerinin sayısını arttırıyor.

NE YAPMALI

Bu konuda önemli bir haber ise yağ hücrelerine karşı bir aşının yapım aşamasında olduğu. Ayrıca adenovirus-36, laboratuar çalışmalarında çoktan etkisiz hale getirilmiş bile (Henüz insan üzerinde denenmemiş). Şu an için bizim yapacağımız, sık sık elleri yıkamak çünkü bu virüs direk temastan geçiyor.

Risk
KULLANDIĞIN İLAÇLAR


Alerji, doğum kontrol, depresyon veya diyabet ilaçları… Bunlar aynı zamanda büyük bir popo için de reçete olabilir. Pharmacist’s Letter’da yayımlanmış olan bir rapora göre Nardil gibi antidepresanlar veya Zyrtec gibi alerji ilaçları bazen iştaha etki edebiliyor. Bu da maalesef 20 kiloya yakın bir artışa sebep olabiliyor.

NE YAPMALI

Bu durum söz konusuysa yani eğer gerçekten suçlunun reçeten olduğunu düşünüyorsan, o zaman doktorunla senin için öngördüğü ilaçların alternatifleri konusunda konuşmanın faydası olacaktır. Ancak tabii ki doktorunla konuşmadan ilaçları bırakma.