Büyük operasyon kapıda mı ?

Büyük operasyon kapıda mı ?

ABD'nin savaş uçakları takviye için İncirlik'e indi. Savaş gemileri Akdeniz'de konuşlandı..

ABD uçak ve savaş gemileri geldi. Genelkurmay Başkanı Akar ve Hava Kuvvetleri Komutanı Ünal İncirlik Üssü'nü denetledi. Türkiye ile ABD'nin bölgedeki tehditlere karşı havada ve denizde artan askeri hareketliliği, DAEŞ'e karşı kapsamlı bir operasyonun başlatılacağının sinyali olarak değerlendirildi.

Milliyet'ten Aydın Hasan'ın haberine göre, ABD, üstün savaş yeteneğine sahip F15 jetlerini, Türk hava sahasını korumada takviye görevi için İncirlik'e gönderdi. 4 ABD savaş gemisi de Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin savunmasına takviye için geldi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal da, dün İncirlik dahil Adana'daki askeri birliklerde denetlemelerde bulundu.

ABD 6 yeni jet ve 4 savaş gemisi gönderdi

3 Ekim ve 4 Ekim'de Rusya ait SU-40 ve SU-24 savaş uçakları Türk hava sahasını ihlal etmişti. Türkiye, bunun üzerine sınırlarının korunması konusunu NATO gündemine taşımıştı. ABD savaş uçakları, IŞİD'e yönelik operasyonlar çerçevesinde görev yapıyorlardı. Ancak hava sahasının ihlalinin ardından İncirlik'te konuşlu ABD hava kuvvetlerine ait F15 jetleri, Suriye sınırında Türk hava sahasının korunması görevini de üslenecek. NATO görevi çerçevesinde balistik füze savunma yeteneğine haiz AEGIS destroyeri 30 Ekim'de Aksaz'daki deniz üssüne geldi. Bunun yanısıra USS Donald Cook dahil 4 savaş gemisi de Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin savunmasına takviye görevi için bulunuyor.

Komutanlar İncirlik'te denetlemede bulundu

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, çarşamba günü Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin başkentiErbil’de katıldığı "Ortadoğu’nun Geleceği Konferansı"nda, "Onlara (IŞİD) karşı önümüzdeki günlerde askeri olarak harekete geçme planlarımız var. Göreceksiniz. Hepimiz birlikte bu tehlikeye karşı durmalıyız. Fakat aynı zamanda Suriye’deki krizin çözülmesi gerekiyor. Demokratik bir temelde Suriye sorunu çözülmelidir" demişti. Sinirlioğlu'nun, bu sözleri son günlerde yaşanan hareketlilik dikkate alındığında, IŞİD'e karşı kapsamlı bir operasyonun başlatılacağının sinyali olarak değerlendirildi.

ABD'nin Hava Kuvvetleri Avrupa Komutanlığı, 6 adet F15C savaş uçağını İncirlik üssüne gönderdi. İncirlik'te tank katili olarak bilinen A-10 Thunderbolt II tipi uçaklar IŞİD ile mücadelede görev yapıyor.

İngiltere'deki 48. Fighter Wing Üssü'nden gönderilen F15C savaş uçakları, ağırlıklı olarak Türk hava sahasında muharip hava devriyesi görevi yapacak. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar ile Hava Kuvetleri Komutanı Orgeneral Ünal'ın, yeni savaş uçaklarının gelmesinden sonra İncirlik üssü ile Adana'daki askeri birliklerde dün denetlemelerde bulunması dikkat çekici bulundu.