Canan Karatay'dan sağlıkçılara vitamin önerisi

Canan Karatay'dan sağlıkçılara vitamin önerisi

Prof. Dr. Canan Karatay'ın koronavirüsle mücadele kapsamında sağlık çalışanlarına C vitamini takviyesi verilmesi çağrısında bulundu.

Sözcü Gazetesi yazarı Saygı Öztürk, Prof. Dr. Canan Karatay'ın koronavirüsle mücadele kapsamında kendisine gönderdiği mektubu köşesinde paylaştı.

Prof. Dr. Canan Karatay'ın "En ön safta ölesiye çalışan tüm sağlıkçılarımıza dinlenme süreleri içinde bir saat içinde yüksek dozda IV C-VİTAMİNİ vermeye başlamalıyız" uyarısını köşesine taşıyan Saygı Öztürk'ün yazısı şöyle:

"600'ü aşkın sağlık çalışanına Koronavirüs bulaştı. Doktorlarımız hep gündeme geliyor ama sağlıkta en ön safta ve ölesiye çalışan acil hekim, hemşire, bakıcı, laborant, temizlik elemanları, hastane ve ambulans görevlileri en yüksek risk grubundadır. Bazı belediyeler doktorlara otelleri, yurtları açıyor ama fedakarca çalışan diğer sağlık personeli hep unutuluyor. Yapmayın bunu…

1970 yılında, İstanbul Sağmalcılar semtinde kolera salgını başlamıştı. O günlerde Haseki Hastanesi'ne günde 250-300 adet serum takan, bu yüzden parmakları uyuşmuş, hissini kaybetmiş isimlerden birisi de Dr. Canan Karatay'dı. Salgınları ve acilleri doktor olarak bizzat yaşayan Karatay'ın, görüşleri birçok bilim insanı tarafından benimsenmese de bu konuda hem sağlık personeline, hem de vatandaşlara söyleyecekleri var. Onun gönderdiği mektubu okuyoruz:

DURUM ACİLDİR, ACİL!

“Kem küme vaktimiz yoktur. İki doktor, bir dişhekimi, bir hemşiremizi kaybettik. 600'den fazla sağlık çalışanı karantinada ya da yoğun bakımda tedavi altındalar. Senelerden beri bilinen ve halkımızdan saklanan, gizlenen bir gerçek var: Başta korona olmak üzere tüm virüs hastalıklarına en etken madde yüksek doz C vitaminidir. En ön safta ölesiye çalışan tüm sağlıkçılarımıza dinlenme süreleri içinde bir saat içinde yüksek dozda IV C-VİTAMİNİ vermeye başlamalıyız.

Yok efendim, ‘Deneme süresi', yok efendim ‘Kanıtlanmış mı?', yok efendim ‘Yan etkisi nedir?' sorularını soracak zaman olmaz acil durumlarda. Ayrıca, senelerden beri uygulanmakta ve başarılarla sonuçlanmış bir yöntemdir yüksek doz C vitamin infüzyonu. Duyulmamış, saklanmış, alay edilmiş olması ise endüstrinin etkisiyledir. Bu alanda yüzlerce çalışmanın yayını engellenmiştir.”

Canan Karatay, Çin, Güney Kore ve New York'ta koronaya karşı yüksek doz C vitamininin hastalara uygulandığını, bilimsel dergide başarılı sonuçlar alındığının da belirtildiğini kaydediyor. Karatay, “Bizler de hastalanmaları ve ölümleri acilen önlemek zorundayız” diyor ve şöyle devam ediyor:

HEPSİ BOŞ LAFLAR

“Yok efendim ilaç bulunmuşmuş, aşı çalışmaları başlamışmış… Hepsi boş, ilaç firmalarının güdümünde olanların eveleme, gevelemeleridir. Hiçbiri bizim en ön safta savaşan kahramanlarımıza yönelik, ifadeler değildir. Grip aşısının faydası yoktur. Gribin, ilaçla tedavisi yoktur. Sanki aşı yapılınca kimse grip olmayacakmış algısı yaygınlaştırılıyor.

Sağlık kahramanlarımızın tümünü korumak zorundayız. Geç kalınmadan bir an önce uygulamaya geçmemiz ve başlamamız şarttır. C vitamin doğaldır, çok ucuzdur, yan etkisi azdır, canlarımızı kurtaracaktır, uygulanması son derece kolaydır.”

Prof. Dr. Canan Karatay da bilim insanı olarak bu uyarıda bulundu.

Saygı Öztürk'ün yazısının tamamı için tıklayınız