Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe istifa etti !
Yaz saati uygulaması için flaş karar !
Meral Akşener'in partisine sürpriz isim

Çankaya Köşkü'nde ilk defa 'çocuk şenliği'

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu ev sahipliğinde Çankaya Köşkü'nde ilk defa "Çocuk Şenliği" yapıldı.

Çankaya Köşkü'nde ilk defa 'çocuk şenliği'
A+ A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu ev sahipliğinde Çankaya Köşkü'nde ilk kez "Çocuk Şenliği" düzenlendi. Köşk'te aralarında Suriyeli yetimlerin, şehit ve gazi çocuklarıyla engelli çocukların da olduğu, 81 ilden gelen özel davetli çocuklar ağırlandı. Çankaya Köşkü'nün bahçesinde çocuklar için özel alanlar kuruldu.

Çankaya Köşkü'nde ilk kez düzenlenen Çocuk Şenliğine Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu'nun yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da katıldı. Başbakan Davutoğlu, çocuklarla birlikte Köşk bahçesinde kurulan çömlekçilik, ebru, hatıra para basımı, arkeoloji, karikatür stantlarını gezdi. Başbakan Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, çocuklarla yakından ilgilenerek fotoğraflar çektirdi.

BAŞBAKAN ÇOCUKLARA DONDURMA HAZIRLADI, EBRU DENEMESİ YAPTI

Başbakan Davutoğlu, çocuklar için hazırlanan etkinlik stantlarını gezerken çocuklara pamuk şeker dağıttı, külahla kendi hazırladığı Maraş dondurmalarını ikram etti. Davutoğlu, çömlek standında çocuklarla vakit geçirirken çömlekçilik hakkında bilgi aldı. Başbakan Davutoğlu, ayrıca ebru sanatçılarının çocuklara ebru sanatını öğrettiği stantta da ebru çalışması denemesi yaptı.

İSTİKLAL MARŞI'NI EZBERE OKUYAN 7 YAŞINDAKİ KÜBRA DA KÖŞKTE

Çankaya Köşkü'ndeki Çocuk Şenliği'ne 81 ildeki ilkokul ve ortaokul öğrencileri arasından şehit, gazi ya da herhangi bir alanda üstün başarı elde etmiş öğrencilerle Suriyeli yetim çocuklar katıldı. Şenliğe katılan çocuklar arasında Diyarbakır'da İstiklal Marşı'nın 10 kıtasını ezbere okumasıyla dikkat çeken 7 yaşındaki Kübra Hilal Aslanoğlu, Eskişehir'de 23 Nisan'da sokakta yürürken, rüzgarın etkisiyle havalanan Türk bayrağını öpüp başına koyan Beren Nafi Aslan ve Ağrı'da Muhammed Geleri ve evleri yanarken küçük kardeşi Muhammed'in gözlerini kapatarak yangını izlemesini engelleyen Yusuf Geleri de yer aldı.

DAHİ PİYANİST TAMBİ ORKESTRAYA EŞLİK ETTİ

Çocuk Şenliği kapsamında tamamı çocuklardan oluşan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası da sahne aldı. Orkestraya Suriye'den Türkiye'ye göç eden ve yeteneği Türkiye'de keşfedilerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı kararnameyle vatandaşlık ve pasaport işlemleri bir gecede gerçekleştirilerek uluslararası yarışmalara katılabilme imkanı kazanan dahi piyanist Tambi Cimuk da eşlik etti. Başbakan Davutoğlu, Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası'nın gösterisinin ardından eşi Sare Davutoğlu'yla birlikte sahneye gelerek, orkestra üyelerini kutladı. Ardından çocuklardan oluşan orkestranın İstiklal Marşı'nı çalmasıyla saygı duruşu eşliğinde Başbakan Davutoğlu ve çocuklar İstiklal Marşı'nı okudu.