''Darbe girişiminden bizim de, Melih Gökçek’in de haberi vardı''
O rektörün halay görüntüleri ortaya çıktı
2018 bütçesinde harçlara ekstra zam geliyor !

Cankurtaranlar Yaza Hazırlanıyor

Kemer'de bu yıl görev yapacak cankurtaranlara, hayat kurtarma teknikleri, teorik ve uygulamalı öğretiliyor

Cankurtaranlar Yaza Hazırlanıyor
A+ A-

ANTALYA (AA) - Antalya'nın Kemer ilçesinde görev yapacak cankurtaranlara hayat kurtarma teknikleri hakkında eğitim veriliyor.

Kemer Sualtı Araştırmaları Derneğince, Ayışığı Plajı'nda, 7 cankurtarana, boğulan kişiye müdahale, karaya çıkarıldıktan sonra ilk yardım ve suni teneffüs gibi uygulamalar, teorik ve uygulamalı öğretiliyor.

Dernek Başkanı Adnan Büyük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz sezonu öncesinde 10 kişi ile eğitime başladıklarını ancak 3 kişinin iyi yüzme bilmediği için elendiğini bildirdi.

Katılımcıların bazılarının oteller tarafından kursa gönderildiğini anlatan Büyük, "Cankurtaranın önemini her geçen sene daha fazla anlıyoruz. Trafik kazalarından sonra en fazla ölüm olayı boğulmadan kaynaklanıyor." dedi.

Kursa katılanlarda 18 yaşından büyük ve en az ilkokul mezunu olma ile iyi derecede yüzme bilme şartlarını aradıklarını aktaran Büyük, katılımcılara önce teorik bilgiler verdiklerini söyledi. Sonraki eğitimlerin havuz ve denizde sürdürüldüğünü dile getiren Büyük, "Cankurtaran olabilmek için iyi derecede yüzme bilmek gerekiyor çünkü bu adaylar, denizde başka bir insanla da uğraşmak zorunda kalacak." diye konuştu.

Turizm Eğitim Merkezi işbirliğiyle verilen kursun 5 gün sürdüğü, talep olması halinde ileriki dönemde yenilerinin de açılacağı kaydedildi.