PKK, 64 camiyi ibadete kapattı !
Düğünde takı kavgası: 17 yaralı
Artık kendi aracınızda sigara içemeyeceksiniz

Carter: Türkiye Musul'da olmalı

ABD Savunma Bakanı Carter'dan çarpıcı Musul açıklaması.

A+ A-

Ankara'ya kritik bir ziyarette bulunan ABD Savunma Bakanı Carter, Türkiye'nin Musul operasyonunda yer alması gerektiğini söyledi. Washington, daha önce yaptığı açıklamalarda operasyona kimlerin katılacağı yönündeki kararın Bağdat yönetiminde olduğunu duyurmuştu.

Suriye ve Musul'daki operasyonları görüşmek üzere başkent Ankara'ya gelen ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yarım saat süren bir görüşme yaptı. Carter ayrıca Başbakan Binali Yıldırım ve Savunma Bakanı Fikri Işık ile de bir araya geldi.

ABD Savunma Bakanı, basına kapalı her üç görüşmesinde de Musul operasyonuna Türkiye'nin katılması gerektiği mesajını verdi.

15 Temmuz darbe girişiminde hasar gören TBMM'yi de ziyaret eden Carter, burada yaptığı açıklamada da Musul vurgusunu tekrarladı.

Türkiye ve Irak arasında krize yol açan Başika'daki askeri kamp, son bir ayda en önemli gündem maddesi. Bağdat yönetimi, Ankara'dan askerlerini çekmesini istiyor ve Türkiye'yi BM'ye şikayet etti. Bağdat son olarak, Başika'da eğitilen askerlerin komutanlığını yapan eski Musul Valisi Esil Nuceyfi hakkında Türkiye'ye yardım ettiği gerekçesiyle tutuklama kararı çıkardı.

Türkiye ise, kampta herhangi bir değişiklik olmayacağını ve Musul operasyonuna katılacağını birçok kez net bir şekilde ilan etti.

Washington'dan daha önce yapılan açıklamalarda, Musul operasyonuna kimlerin katılacağına Bağdat yönetiminin karar vermesi gerektiği belirtilmişti. Carter'ın son açıklaması, bu tutumda bir değişiklik olduğu anlamına geliyor.