Mersin'de polis servis aracına bombalı saldırı !
Kömür ocağında göçük: 6 işçi ölü
Kasko sigortasında flaş gelişme

Çavuşoğlu, Kazak, Kktc'li, Gabiyalı Ve Fildişi Sahilli Mevkidaşlarıyla Görüştü

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 13'üncü İslam Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı dolayısıyla farklı...

Çavuşoğlu, Kazak, Kktc'li, Gabiyalı Ve Fildişi Sahilli Mevkidaşlarıyla Görüştü
A+ A-

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 13'üncü İslam Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı dolayısıyla farklı ülkelerden mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler yaptı.

Bakan Çavuşoğlu, bugün öğleden sonra sırasıyla Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Gambiya ve Fildişi Sahilleri Dışişleri Bakanlarıyla görüştü.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bakan Çavuşoğlu ve KKTC Dışişleri Bakanı Emine Çolak görüşmesinde, KKTC'deki iç siyasi durum ve özellikle KKTC Dışişleri Bakanlığı'nın başta bilişim olmak üzere diğer imkanlarının artırılması hususunda görüş alıverişinde bulunuldu.

Bakan Çavuşoğlu'nun Gambiya Dışişleri Bakanı Neneh Macdouall Gaye'yle yaptığı görüşmede, ikili ve bölgesel ilişkilerin ele alındığı öğrenildi. Görüşmede ayrıca, İslam İşbirliği Teşkilatı çerçevesindeki işbirliğinin nasıl geliştirilebileceği hususunun da görüşüldüğü belirtildi. Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, görüşmede ikili ekonomik ilişkilerin arttırılması gerektiği hususu da vurgulandı. Görüşmede, Gambiya Dışişleri Bakanı'nın Türk Hava Yolları (THY)'nın Gambiya'ya uçuş başlatması hususundaki dileğini gündeme getirdiği öğrenildi. Görüşmede ayrıca, Gambiya Dışişleri Bakanlığı'na, Türk Dışişleri Bakanlığı'nca verilecek destek konusunda da detaylı görüş alışverişinde bulunulduğu belirtildi.

Çavuşoğlu son olarak, Fildişi Sahilleri Dışişleri Bakanı Albert Mabri Toikeusse'yle de ikili bir görüşme yaparak, ikili ve bölgesel ilişkiler konusunda görüş alışverişinde bulundu.