Cenevre'deki Suriye Görüşmeleri

BM Suriye Özel Temsilcisi de Mistura: - "Çatışmaların durdurulması anlaşmasının sık sık ihlal edilmesi görüşmelerin ruhuna ve güvene zarar verebilir"- "(Ateşkes ihlalleri) Ciddi hadiseler oldu ama buna çalı yangını diyemeyiz. Çatışmaların durdurulması anl

Cenevre'deki Suriye Görüşmeleri
A+ A-

CENEVRE (AA) - Birleşmiş Milletler (BM), Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye'de taraflar arasındaki kısmi ateşkes ihlallerinin sık sık yaşanmasının Cenevre'deki Suriye görüşmelerine zarar verebileceği uyarısında bulundu.

De Mistura, Cenevre'de bugün başlayan Suriye görüşmelerinin yeni turunda ilk olarak Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) heyetiyle bir araya geldikten sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

MYK heyetini Moskova, Şam ve Tahran ziyaretleri hakkında bilgilendirdiğini ve ziyaretlerinin kötü geçtiği algısını düzeltmesi gerektiğini ifade eden de Mistura, bu ülkelerin siyasi geçiş sürecine destek verdiğini söyledi.

- "Önceliğimiz siyasi geçiş süreci"

De Mistura, görüşmelerin bu turun ilişkin ise "Önceliğimiz siyasi geçiş süreci, yönetim ve anayasa" dedi.

Suriye'deki güvenlik durumunun kötüye gittiğine yönelik endişelerini ziyaretleri sırasında gündeme getirdiğini aktaran de Mistura, "Ciddi hadiseler oldu ama buna çalı yangını diyemeyiz. Çatışmaların durdurulması anlaşması hala uygulanıyor" ifadesini kullandı.

BM çalışma grupları ile ateşkes ihlallerini ele alacaklarını belirten de Mistura, "Çatışmaların durdurulması anlaşmasının sık sık ihlal edilmesi görüşmelerin ruhuna ve güvene zarar verebilir" şeklinde konuştu.

De Mistura, rejim heyeti ve muhalifler arasında doğrudan görüşmelerin ne zaman başlayacağına ilişkin ise kesin bir tarih veremeyeceğini söyledi.