Vahşet ! 6 aylık hamile eşini...
Beşiktaş - Başakşehir: 1-1
Melih Gökçek istifa edeceği tarihi açıkladı !

Cezayir'de "Eğitim Reformu" Tartışmaları

Cezayir Eğitim Bakanı Bin Gabrit'in eğitim alanındaki reformlarla ilgili açıklamaları ülkede tartışmalara yol açtı- Eski Eğitim bakanlığı yetkilisi Belhac: -"Bin Gabrit'in reformları, Cezayir'in kültür ve değerleriyle bağdaşmıyor"- Eş-Şuruk gazetesi editö

Cezayir'de "Eğitim Reformu" Tartışmaları
A+ A-

CEZAYİR (AA) - Cezayir'de Eğitim Bakanlığı tarafından gelecek yıl eğitim öğretim döneminin başlamasıyla uygulamaya konulması planlanan reformlar, ülkede tartışmalara yol açtı.

Cezayir Eğitim Bakanı Nuriye bin Gabrit'in, geçen hafta parlamentoda yaptığı konuşmada eğitim alanındaki reformları hayata geçirmekte ısrarcı olduklarını belirtmesi, siyasetçilerin, sivil toplum hareketleri ve yazarların tepkisini çekti.

Eğitim Bakanlığı bünyesinde bulunan Uluslararası İşbirliği eski müdürü Hamza Belhac'ın da birkaç gün önce reformların içeriğine ilişkin basına sızdırdığı belgeler tartışmanın dozunu arttırdı. Belgelerde bakanlığın okullardaki ders müfredatında Arapça ve din derslerinin azaltılması ve Fransızca ders saatlerinin arttırılmasının yanı sıra söz konusu reformların Fransız uzmanların gözetiminde hazırlandığı yönünde bilgiler yer alıyor.

AA muhabirine konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Belhac, bu reformların Cezayir'in kültür ve değerleriyle bağdaşmadığını savundu.

Yapılması planlanan reformların Fransızların kontrolünde hazırlandığını ileri süren Belhac, "Performans ve pedagojik uygulama konusunda karşılıklı etkileşim söz konusu. Cezayirli müfettiş ve yöneticilerin belirlenmesi için geçen yıl onlarca Fransız getirildi. Bunlar eğitim müfredatının hazırlanmasında da yer aldılar." dedi.

- "Reformlar Cezayir kimliğine saldırı"

Cezayir Eş- Şuruk gazetesi editörlerinden Muhammed Müslim, Bin Gabrit'in reformlarının son derece tehlikeli olduğunun altını çizerek "Söz konusu reformlar, Cezayir kimliğine yönelik bir saldırıdır. Hatta eğitimi, kendi vatanında İngilizce'nin önüne geçemeyen Fransızca'ya mahkum etmektedir." diye konuştu.

Barışçıl Toplum Hareketi'nden Milletvekili Nasır Hamdaduş ise eğitim alanındaki reformlarla ilgili partisinin internet sitesinde yayımladığı açıklamasında, "Ülkenin birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğu bir dönemde güven ve istikrarı tehdit eden kimlik savaşlarına yol açacak tehlikeli eğilimlere karşı uyarıyoruz. Söz konusu reformların bilimsel tartışmaların yanı sıra milli deneyim ve tecrübelerden uzak bir şekilde dayatılmasının sürdürülmesi halinde herkesi bunlara karşı mücadele vermeye çağıracağız." değerlendirmesinde bulundu.

Hamdaduş bakanın reformlar konusunda kendisini tam yetkili görmesini eleştirerek bu tür reformların önceki dönemlerde başarısız olduğunun altını çizdi. Sorunun kapsamlı bir şekilde ele alınması gerektiğini vurgulayan Hamdaduş, "Konuyla ilgili gerçeklerin ortaya çıkarılması için neden kapsamlı bir inceleme süreci başlatılmıyor. Nesillerimiz denek fareler gibi kullanılmasın." ifadelerini kullandı.

- Sendikalar yeni reformlara karşı

Bu arada ülkedeki 6 sendika ve derneğin yaptığı ortak yazılı açıklamada, eğitim-öğretim alanındaki yeni reformlara karşı çıkıldı. Açıklamada, eğitim alanındaki reformlar çerçevesinde yeni müfredat ders kitaplarının baskıya verilmeden önce kendilerine inceletilmesi istendi.

Cumhurbaşkanı Buteflika, yönetime geldiği 1999 yılında ilan ettiği eğitimdeki kapsamlı reformlar 2003 yılında uygulanmaya başlanmıştı. Fransız sömürgesinin 1962'de sona erdiği Cezayir'de, Fransızların ülkede uyguladığı eğitim programı ancak 1975 yılından sonra değiştirilmeye başlandı.