Erdoğan'dan İstanbul itirafı: Biz bu şehre ihanet ettik
Kapıya kurduğu düzenekle annesine kendisini öldürttü
FETÖ'ye varis darbesi ! Tutuklandı

Chp'li Üstündağ Bal Fiyatlarını Sordu

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, balın üreticiden alındığı fiyat ile marketlerdeki satış fiyatları arasında dengesizlik olduğunu öne sürerek...

Chp'li Üstündağ Bal Fiyatlarını Sordu
A+ A-

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, balın üreticiden alındığı fiyat ile marketlerdeki satış fiyatları arasında dengesizlik olduğunu öne sürerek bal üreticilerinin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı.

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, bal üreticilerinin sorunları hakkında, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in yanıtlaması istemiyle TBMM'de yazılı soru önergesi verdi. Üreticiden balın ucuza alınıp, perakende olarak yüksek fiyatlara satıldığını öne süren Üstündağ, "Türkiye'nin en önemli çam balı üretim merkezlerinden Muğla'da bu yıl hava şartları nedeniyle çam balı rekoltesi yarı yarıya düştü ve arılara bırakılan bal hariç kovan başına 13 kilo bal elde edildi. Balın raftaki fiyatı ile marketlerdeki satış fiyatları arasındaki dengesizlik bal üreticilerimizi isyan noktasına getirmiştir. Halen ülkemizde üreticiden 850 gram balı 7.5 liraya alarak market zincirine aktaran ve marketlerde de aynı balı 30-35 liraya satan bir sistem var" dedi.

CHP Milletvekili Akın, Bakan Çelik'in cevaplaması talebiyle şu soruları yöneltti:

"Bakanlığınız bal üreticilerinin ürettikleri balı tüketiciye direk satış yapmaları için neden bir çalışma yürütmüyor? Üreticinin tüccarlara bağımlı kalması bakanlığınızın bu konuda piyasa koşullarını belirleyici olma rolünü ortadan kaldırmıyor mu? Et ve Süt Kurumu aracılığı ile piyasa koşullarını belirleme rolünüzü, bal konusunda neden yerine getirmiyorsunuz? Tüketicilere aynı kalitedeki balı fahiş fiyatla satarak ticari ahlaka aykırı bu sistemin önüne geçilmesini düşünmüyor musunuz? Halkımızın tatlı gereksinimini genel olarak şeker, glikoz veya mısır şuruplu gıdalardan temin etmeye çalıştığı bilindiği halde, meclis gündemine mısır şurubu ithalatının önünü açan düzenlemeler getirmek yerine ülkemizde bolca üretilen balı halkımızla buluşturmayı neden düşünmüyorsunuz?"

FOTOĞRAFLI