PKK kaçırdığı muhtarı infaz etti
Donanma komutanı istifa etti !
FETÖ'den tutuklanan Atalay Demirci'ye tahliye

Çiçeklerin duygusal etkileri

New Jersey Üniversitesi, çiçeklerin insan duyguları ve kendini iyi hissetme üzerine olan etkileri hakkında geniş çaplı bir araştırma yapmış.

A+ A-

Bir araştırma ekibi 10 ay çalıştıktan sonra araştırmanın sonuçlarını çiçek endüstrisine açıklamış. Dr. Haviland-Jones tarafından çarpıcı bir tanıtımla açıklanan araştırmanın sonuçlarına göre çiçekler normalde sanılandan çok daha fazla neşeli duyguları ortaya çıkarıyor, hayattan alınan zevkle ilgili duyguları yüceltiyor ve çiçekli ortamda bulunduğu andan itibaren kişinin davranışları çok daha pozitif olmaya başlıyor:

Çiçeklerin, mutluluk üzerine ani bir etkisi var: Araştırmaya katılanlar, kendilerine çiçek verildiğinde, bu çiçekleri gerçek ve sevinç dolu gülücüklerle karşılamışlar ve büyük bir zevk ve mü-teşekkirlik ifadesi sunmuşlar. Bu reaksiyon, evrensel olup tüm yaş gruplarında geçerli.

• Çiçeklerin duygular üzerinde uzun süre geçerliliğini koruyan pozitif etkisi var: Araştırmaya katılanlar bir kimseden çiçek aldıklarında, depresyonları ve mutsuzlukları azalmış buna karşılık mutluluk ve hayattan aldıkları zevk artmış ve bu duygular uzun süre devam etmiş.

• Çiçekler daha samimi ve içten ilişkiler sağlıyor: Çiçeklerin bulunduğu bir ortamda, aileler ve arkadaşlar arası kurulan ilişkilerin daha samimi ve candan oldukları gözlemlenmiş.

• Çiçekler paylaşmanın sembolü oluyor: Araştırmada kişilerin evlerinin hangi bölümlerinde çiçek bulundurdukları da incelenmiş. Çiçekler teslim alındıktan sonra kişilerce, antre, oturma odası ve salon gibi evin ziyaretçilere açık kısımlarına konulmuş. Bunun sebebi de çiçeklerin bulundukları ortamın atmosferini paylaşma duyguları ile doldurması…

Dr. Haviland-Jones: “Bir çiçek aranjmanının insan duygularına yaptığı ani ve belirgin olumlu değişiklikleri yapan başka bir şey yok” diyor.