CHP'li isimden ''Kadir Topbaş istifa etti'' iddiası !
Atatürk Havalimanı'nda uçak düştü
Olay yaratacak Meral Akşener anketi !

Darbeyi MİT’e haber veren binbaşı için 'olağanüstü' prosedür

Darbeyi önceden MİT'e haber veren binbaşı hakkında 'hayati tehlike' nedeniyle gizlilik önlemleri alındı.

Darbeyi MİT’e haber veren binbaşı için 'olağanüstü' prosedür
A+ A-

Binbaşı için olağanüstü gizlilik prosedürü uygulanacak. Bu nedenle adı gizli tanık olarak bile dosyaya girmeyecek. Gerekçe ise hayati tehlike. Darbe girişiminde kendisine MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı kaçırma görevi verildiği iddia edilen Kara Havacılık Komutanlığı’nda görevli H.A, MİT’in bombalanacağı ve bunun için 7 helikopter görevlendirildiğini kurumun merkezine giderek aktarmıştı.

SURİYE’DE GÖREV YAPMIŞTI

H.A. Suriye’deki operasyonlar nedeniyle MİT’le teması olan biriydi. Bu nedenle “Eve gidip üzerimi değiştireceğim” diyerek 15 Temmuz’da saat 14.45’te MİT’e gitti ve saat 16.00’ya kadar sorgulandı. Güvenlik soruşturmasından geçirildi ve ardından 16.00’da MİT ile Genelkurmay Başkanlığı arasındaki görüşmeler başladı. H.A’nın OHAL kararnamesiyle ihraç edildiği ve güvenliğinin sağlanması için tedbirlerin alındığı belirtildi.

Karar’ın haberine göre; önlemlerin olağanüstü seviyede olduğu Ankara Başsavcılığı’nın dosyasında gizli tanık olarak bile girmeyecek olmasıyla ortaya çıktı. Kararın hayati tehlike gerekçesiyle alındığı belirtildi. H.A’nın kimliğinin açığa çıkmaması için iddianameye bile tam ifadesi alınmayacak ve böylece teşhis edilmesinin önüne geçilecek.

KARAR