Gökçek'in yüzünü Osmanlıspor güldürdü
Erdoğan'dan İstanbul itirafı: Biz bu şehre ihanet ettik
Kapıya kurduğu düzenekle annesine kendisini öldürttü

Davutoğlu, Ürdün, Nijer Ve Somali Başbakanları İle Görüştü

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, İslam İşbiriliği Teşkilatı (İTT) 13. İslam Zirvesi kapsamında, Ürdün Başbakanı Abdullah Ensour, Nijer Başbakanı Brigi...

Davutoğlu, Ürdün, Nijer Ve Somali Başbakanları İle Görüştü
A+ A-

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, İslam İşbiriliği Teşkilatı (İTT) 13. İslam Zirvesi kapsamında, Ürdün Başbakanı Abdullah Ensour, Nijer Başbakanı Brigi Rafini ve Somali Başbakanı Omar Abdirashid Ali Sharmarke ile İstanbul Kongre Merkezi'nde görüştü.

Davutoğlu, Ürdün Başbakanı Abdullah Ensour ile görüşmesinde, son Ürdün ziyaretinde gösterilen ev sahipliği için teşekkür etti. Ensour ise Kral Abdullah'ın da bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, ziyaretin iki ülke için çok faydalı olduğuna inandıklarını belirtti. Ürdün Başbakanı, Davutoğlu'nun Amman ziyaretinden sonra tüm bakanlarına ziyaretin sonuçlarının takip edilmesi talimatını verdiğini de vurguladı.

Akabe Limanı projesine büyük önem verdiklerini ifade eden Başbakan Davutoğlu, arada Suriye'nin coğrafi olarak oluşturduğu geçici boşluğun Akabe ile telafi edileceğine inandığını dile getirdi. Görüşmede, Suriye konusunda iki ülke arasındaki yakın diyalog ve işbirliğinin devamı konusunda da mutabık kalındı.

SOMALİ BAŞBAKANI İLE GÖRÜŞME

Davutoğlu ile Somali Başbakanı Omar Abdirashid Ali Sharmarke arasındaki görüşmede de, Türkiye'nin Somali'de devam eden projeleri ele alındı. Somali Başbakanı, bugüne kadar Somali halkına verdiği destek nedeniyle Türkiye'ye müteşekkir olduklarını belirtirken, Davutoğlu, bu desteğin kesintisiz olarak devam edeceğini vurguladı. Bölgesel konuların da ele alındığı görüşmede, Başbakan Davutoğlu Somali'nin birliğinin önemine dikkat çekti.

NİJER BAŞBAKANI İLE GÖRÜŞME

Başbakan Davutoğlu ile Nijer Başbakanı Brigi Rafini görüşmesinde, konuk başbakan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde yaptığı ziyaretten bu yana ilişkilerde büyük ilerleme olduğunu vurgulayarak, bu ilerlemeden ve İstanbul zirvesindeki ev sahipliğinden dolayı memnuniyetini dile getirdi.

İkili ekonomik projelerin ele alındığı görüşmede, teknoloji, maden ve ulaştırma konularında Türkiye ile işbirliğini ilerletmek konusunda Nijer hükümetinin kararlılığı dile getirildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Nijer'in bulunduğu coğrafyada çok önemli olduğunu, 2012'den beri faaliyette olan büyükelçilik ile Türkiye'nin Nijer'e verdiği önemin gösterildiğini, fakat dış ticaret hacminin hâlâ çok düşük olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretiyle başlayan projeleri tamamlamaya kararlı olduklarının altını çizdi.

Davutoğlu, TİKA faaliyetlerinin de artarak devam edeceğini söyledi.