DEAŞ sanığı böyle beraat etti

Evinde yapılan aramada çok sayıda miktarda patlayıcı ve bomba yapımında kullanılan malzeme ele geçirilen zanlı "terör örgütü üyeliği" suçundan beraat etti.

DEAŞ sanığı böyle beraat etti
A+ A-

Diyarbakır’da 2 yıl önce polis lojmanları yakınındaki evinde çok miktarda patlayıcı, kimya tüpleri, gaz maskesi, elektronik devre kartları, bomba yapımında kullanılan malzeme ve kılıçla yakalanan B.İ. (36), “DEAŞ terör örgütüne üye olmak” suçundan beraat ederken, evinde ele geçirilen kılıç nedeniyle 5 ay hapis ve 400 lira adli para cezasına çarptırıldı. Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi, bu cezayı da bozdu ve B.İ.’nin beraatına karar verdi.

Operasyon sırasında B.İ. cam tüp içindeki kimyasal maddeyi balkonun atık su giderine dökerken gözaltına alınmıştı. Hazırlanan raporda, evde ele geçirilen asit içerikli madde ve aseton karıştırılması ile TATP adlı el yapımı patlayıcı üretilebileceği, sodyum benzoat ve potasyum klorat içerikli patlayıcı madde karışımının, torpillerin içinden temin edilerek, ana patlayıcı madde olarak kullanılabileceği kaydedildi. Ele geçirilen maddenin “önemsiz tür ve miktarda patlayıcı kapsamında olmadığı” belirtilen raporda, elektronik devre kartları ve dinamit görünümlü, üzerinde elektronik devre kartı bulunan saatli bomba görüntüsü verilen masa saatinin, bir bomba düzeneğinde anahtar sistemi olarak kullanılabileceği ifade edildi.

Sınava hazırlanıyordum

“Silahlı terör örgütüne üye olma” ve “bıçak veya diğer aletleri izinsiz olarak bulundurma” suçlarından 16 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan B.İ, savunmasında IŞİD terör örgütü ile ilgisi olmadığını, hobi amacıyla elektronik malzemeleri bulundurduğunu, amatör olarak kimya ile ilgilendiğini, kimyasal maddeleri internet üzerinden aldığını söyledi.

B.İ. mahkemede, “Ulaştırma Bakanlığı’nın düzenlediği tehlikeli madde güvenlik danışmanlık uzmanlığı sınavına hazırlanıyorum. Bakanlığın istediği mecburi eğitim için kayıt yaptırdım. Aramada bulunan cep telefonlarını atmaya kıyamadığım için evde bulunduruyorum. Telefonları bomba düzeneği ateşleme veya uzaktan kumanda olarak kullanmadım. 2 üniversite bitirdim. Halen Almanca bölümünde öğrenciyim. Evde kendimi geliştirmeye dönük çalışmalar yapıyordum. Bilgisayarımdaki görüntüler haber sitelerinde izlediğim görüntülerdir. Terör örgütüne bomba hazırlamak gibi bir niyetim yok” diyerek kendini savunmuştu

 

Cumhuriyet