Dikkat ! AKOM'dan ''dolu yok'' dedi ama dolu yağışı başladı !

Dikkat ! AKOM'dan ''dolu yok'' dedi ama dolu yağışı başladı !
Güncelleme:

İBB AKOM'dan yapılan yeni açıklamada dolu yağışı beklenmediği belirtilirken saat 16.30 itibari ile Avcılar ve Hadımköy'de dolu yağışının başladığı öğrenildi.

Meteoroloji radarları verilerine göre İstanbul geneli akşam saatlerinden itibaren yoğun yağışın etkisi altına girecek. AKOM’un meteorolojik tahminlere dayandırdığı açıklamasında ise dolu yağışının beklenmediği duyuruldu.

SİTESİNDE DOLU UYARISINDA BULUNDU

AKOM'UN sitesinde ise, İstanbul’da etkili olabileceği belirtilen ‘dolu yağışı’ uyarısı sonrası kent genelinde, kapalı otopark bulamayan vatandaşlar ‘battaniyeli, halılı’ önlem almıştı. Sigorta şirketleri de otomobil sürücülerine kısa mesaj göndererek ‘ceviz büyüklüğü’nde dolu yağışının beklendiğini’ belirtmiş ve tedbirlerin alınmasını istemişti.

AVCILAR'DA VE HADIMKÖY'DE DOLU YAĞIŞI BAŞLADI
 
Saat 16.30 itibari ile Avcılar ve Hadımköy'de dolu yağışının başladığı öğrenildi.

İstanbul'da dolu alarmı ! Kapalı otoparklar doldu taştıİstanbul'da dolu alarmı ! Kapalı otoparklar doldu taştı

ANİ SEL, SU BASKINI, DOLU YAĞIŞI VE YILDIRIM'A DİKKAT
 
Kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların ani sel, su baskını, yıldırım düşmesi, dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara sebep olabileceği tahmin ediliyor.

İSTANBUL VALİLİĞİ DE UYARMIŞTI
 
Valiliğin twitter adresinden yapılan uyarıda, sağanak ve gök gürültülü yağışların bugün öğleden sonra ve yarın İstanbul'da etkili olacağı duyurulmuştu.

Valilikten yapılan açıklamada; "Meteorolojik tahminlere göre sağanak ve gök gürültülü yağışların bugün öğleden sonra ve yarın ilimizi etkisi altına alması beklenmektedir. Konuyla ilgili ve görevli kurumlarımız müteyakkız olup vatandaşlarımızın da can ve mal güvenlikleri bakımından tedbirli olmaları önem arz etmektedir" ifadeleri kullanılmıştı.

İstanbul Valiliği, İBB ve AKOM'dan peş peşe uyarıİstanbul Valiliği, İBB ve AKOM'dan peş peşe uyarı

3 GÜN SÜRECEK YAĞIŞLAR FIRTINA ŞEKLİNDE DEVAM EDECEK
 
AKOM'dan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;"Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiler doğrultusunda İstanbul bugün öğle saatlerinden itibaren şiddetli yağışın etkisi altına girecek. Yağışların bölgesel olacağı zaman zaman dolu şeklinde yağacağı tahmin ediliyor. Raporda, Kuvvetli sağanak yağış nedeniyle ani sel, su baskını, yıldırım düşmesi olabileceği belirtiliyor. Özel araçların dolu yağışından zarar görmemesi için kapalı alanlarda muhafaza edilmesi öneriliyor. Üç gün süreceği tahmin edilen yağışların fırtına şeklinde aralıklarla devam edeceği belirtiliyor.

EKİPLER RİSKLİ BÖLGELERE SEVK EDİLDİ
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKOM ihbar doğrultusunda ekiplerini alarma geçirerek muhtemel riskli bölgelere ekiplerini sevk etti. İtfaiye, İSKİ, Yol Bakım ve Onarım Koordinasyon Daire Başkanlığı ekipleri tedbirlerini alıyor."

BELEDİYELER HALKI MEGAFONLA UYARDI
 
İstanbul'da bugün beklenen dolu yağışına karşı uyarılar peş peşe geliyor. Esenyurt Belediyesi Zabıta ekipleri sokaklarda megafonla anons yaparak, vatandaşları dolu yağışına karşı tedbirli olmaları konusunda uyardı.

TEYAKKUZA GEÇTİLER
 
Meteorolojinin İstanbul'da dolu yağışının etkili olacağını açıklamasının ardından belediyeler teyakkuza geçti. Esenyurt Belediyesi zabıta ekipleri, sokakları araçlarıyla gezerek vatandaşlara dolu ve şiddetli yağış konusunda uyardı. Zabıta aracından yapılan anonslarda ,"Meteorolojik veriler göre bugün şiddetli yağış ve fırtına beklenmektedir. Gerekli tedbirlerinin alınması önemle rica olunur" denildi. Ayrıca zabıta ekipleri market ve dükkanların dışarıda bulunan tezgahların yağıştan zarar görmemesi için iç kısmı alması konusunda esnafı uyardı. Esnaf da belediyenin uyarısı için teşekkür ederek, tezgahları dükkanların iç kısmına aldı.

VATANDAŞ ARAÇLARINI ÖRTTÜ

İstanbul’da etkili olabileceği belirtilen ‘dolu yağışı’ uyarısı sonrası kent genelinde, kapalı otopark bulamayan vatandaşlar ‘battaniyeli, halılı’ önlem almıştı. Sigorta şirketleri de otomobil sürücülerine kısa mesaj göndererek ‘ceviz büyüklüğü’nde dolu yağışının beklendiğini’ belirtmiş ve tedbirlerin alınmasını istemişti.
 

İŞTE HARİTALARLA 5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNLERİ:

haritalı hava durumu tahmini

haritalı hava durumu tahmini

haritalı hava durumu tahmini

haritalı hava durumu tahmini

haritalı hava durumu tahmini

Seçiniz...