Erdoğan'dan BM'de kritik mesajlar
FETÖ'nin HDP oyunu ! Neler yapmışlar neler...
Trump Türkiye'ye teşekkür etti dünya izledi

Dikkat ! Çarşılar, pazarlar zehir kaynıyor !

Geçtiğimiz yıl uygunsuzluk ya da güvensizlik tespit edilen ürün sayısı %50 artış gösterirken firmalara toplam 96 milyon lira ceza kesildi

Dikkat ! Çarşılar, pazarlar zehir kaynıyor !
A+ A-

Türkiye’de geçtiğimiz yıl gıda başta olmak üzere 221 bin 250 parti ürünün denetimden geçirilirken uygunsuzluk ya da güvensizlik tespit edilen ürün sayısı bir önceki yıla göre yüzde 50 artışla 40 bin 113 oldu. Uygunsuzluk ve güvensizlik tespit edilen firmalara ise toplamda 96 milyon TL ceza kesildi. Uygunluk Değerlendirmesi Derneği (UDDer) Başkanı Selçuk Uçar, denetlenen ürünlerden 67 bin 895’inin teste gönderildiğini belirterek, “Güvensiz bulunan 1042 ürüne toplatma ya da satışının yasaklanması gibi yaptırımlar uygulandı” dedi. Uçar, insanların içeriğinde sağlığa zararlı madde bulunması ve yanıltıcı bilgiler sebebiyle sırasıyla en çok ilaç-kozmetik, gıda-tarım, oyuncak-kırtasiye, tekstil-ayakkabı ve inşaat sektöründen endişe duyduğunu söyledi.  

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü Piyasa Gözetimi ve Denetimi Daire Başkanı Meral Karaaslan da 2015’te 3 bin 194 firmaya ait 2 milyon 608 bin 145 ürünün denetimini yaptıklarını, bu ürünlerden  76 bin 479 adedinde güvensizlik tespit ettiklerini bildirdi. Ayrıca 2016’nın ilk 9 ayında 107 bin okul malzemesinin denetimden geçirildiğini anlatan Karaaslan, “Okul malzemelerinde en çok güvensiz ürün ayakkabı grubunda çıktı. Azo boyar ve fitalat gibi kimyasalların denetiminin yapıldığı 51 bin 218 ayakkabıdan 9 bin 219’unda güvensizlik tespit edildi. Denetlediğimiz 38 bin 006 kırtasiye malzemesinden 192’si yerli, 382’si ithal olmak üzere 574’ü güvensiz çıktı. Bin 224 ürün ise teknik düzenlemeye aykırı bulundu. Okul kıyafetlerinde ise sevindirici bir sonuçla karşılaştık. Bu grupta azo boyar ve nikel gibi kimyasalların denetimini yaptığımız 18 bin 442 üründen hiçbirinde güvensizliğe rastlamadık” diye konuştu

Üç kişiden biri gıda ürünlerinin sağlığa zararlı olduğunu düşünüyor
- İlaç-kozmetik grubunda tüketiciler en çok yüzde 26 ile “yanıltıcı beyandan” endişe ediyor. Bunu yüzde 25 ile “sağlığa zararlı olması” ve yüzde 19 ile “beklenen etkiyi oluşturmaması” izliyor. 
- Gıda ve tarım grubu yüzde 33 ile sağlığa zararlı olması, yüzde 20 ile ambalajsız satılması, yüzde 19 ile yanıltıcı etiket beyanı halkımızı en çok endişelendiren konular arasında yer alıyor. 
- Oyuncak-kırtasiye grubunda yüzde 33 ile sağlığa zararlı madde içermesi en büyük endişe kaynağını oluşturuyor. Üreticinin bilinmemesi yüzde 24 ile ikinci, Bakanlık onayı olmaması yüzde 17 ile üçüncü sırayı paylaşıyor.
- Tekstil ve ayakkabıda endişeler yüzde 32 kalite kaygısı, yüzde 27 sağlığa zararlı madde içermesi, yüzde 18 üreticisinin bilinmemesi şeklinde sıralanıyor.
- İnşaatta ise malzeme kalitesi yüzde 32 ile birinci, binanın lokasyonu yüzde 20 ile ikinci, fiyat yüzde 16 ile üçüncü sırada yer alıyor.