Dilipak: ''Yeni bir sanal cemaat oluşuyor''

Dilipak: ''Yeni bir sanal cemaat oluşuyor''
Güncelleme:

Yeni Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak, “Şimdi her gün bir platform kuruluyor. 'Sosyal ağ' üzerinden yeni bir sanal cemaat oluşuyor." görüşünü savundu.

Yeni Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak, “Şimdi her gün bir platform kuruluyor. Adalet, Medeniyet, Eğitim, Aile.. aklınıza ne gelirse, Tüccarlar, Sanayiciler, hemşehriler herkesin bir 'Plat-Form'u var. SMS, Twitter yetmiyor. 'Sosyal ağ' üzerinden yeni bir sanal cemaat oluşuyor." görüşünü savundu. 

Dilipak, "Kısa cümlelerle bir haberleşme, aynı zamanda tartışma zemini oluşuyor. Bir yandan da 'sağılıyoruz'. Sanal gündemler, ideolojik, politik tartışmalar, hatta alıp sattıklarımız, beklentilerimizi burada dillendiriyoruz. “Sosyal Metrik Sistem” analizi yapan PR şirketleri de bu verileri toplayıp, yapay zeka ile analiz edip, ona dayalı yön eylem planları yapıyorlar, toplumun beklenti, korku ve umutlarını, şikayetlerini not ediyorlar ve aynı zamanda istihbarat topluyorlar. Hatta sansasyonel sun’i ya da örgütlenmiş sorunlar üretip, toplumun destek ve tepkilerini analiz ediyorlar. Aslında bu kısa haberleşmelerin, uzun boylu müzakere gerektiren konular gibi sosyal mediada tartışmasak.. Herkesin katılımına açık zeminlerde derinlemesine bir analiz imkanı olmadığı gibi, ideolojik ve politik grubların baskısına açık alanlar bunlar." düşüncesini dile getirdi.

 Dilipak, "O tartışmalar, serbest katılıma açık sosyal ağlarda troller üzerinden bir saldırı için zemin oluşturabilmektedir. Daha disiplinli topluluklarda da lobicilik, katılımcıların profilleri üzerinden birtakım başka pazarlıklar, çıkar hesapları için bu zeminler kullanılabilmektedir. Aslında sanal alemde gizli hiçbir şey yoktur ve burada oluşan zeminler son derece kırılgandır. Burada oluşan fikirler, olgunlaştırılmış bir şekilde, başkalarının bilgisine açık derinlik ve ciddiyette şeyler değilse, pamuk şekerine benzerler. Kocaman, renkli ve tatlı gözükebilirler, ama tutmaya kalktığınızda gerçek bir varlıkları yoktur." ifadesini kullandı. 
 

Abdurrahman Dilipak'ın yazısının tamamı için...