Diyanet İşleri Başkanlığı camilerde toplantı düzenliyor

Diyanet İşleri Başkanlığı camilerde toplantı düzenliyor

15 Temmuz’dan sonra cemaat ve tarikat temsilcileriyle "FETÖ’nün din istismarına karşı" zirve yapacağını açıklayan Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, toplantılara başladığı öğrenildi.

15 Temmuz’dan sonra cemaat ve tarikat temsilcileriyle "FETÖ’nün din istismarına karşı" zirve yapacağını açıklayan Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, toplantılara başladığı öğrenildi.

Karar gazetesinden Erol Metin'in haberine göre, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Yılmaz’ın koordinatör olarak görevlendirildiği ilk toplantı, Nur cemaatlerinin temsilcileriyle Ertuğrul Tekke Camii’nde yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, ‘Cemaatler Buluşması’nda ilk adımı attı. Koordinatör olarak görevlendirilen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz İstanbul’da ilk toplantıyı geçtiğimiz cuma günü Beşiktaş’taki Ertuğrul Tekke Camii’nde gerçekleştirdi. Toplantıya Risale-i Nur cemaati temsilcileri katıldı.

Nesil Grubu’nu temsilen Said Nursi’nin ilk talebelerinden Mehmet Fırıncı, Hizmet Vakfı Grubu’nu temsilen Hüsnü Bayramoğlu, İstanbul İlim ve Kültür Vakfı, ‘Yazıcılar’ olarak bilinen Hayrat Vakfı, Meşveret Grubu ile Arslanbey Eğitim ve Kültür Vakfı yetkililerinin katıldığı buluşmada Cemaat'in "Risale-i Nur camiası özelinde İslam’a verdiği zarar"ın masaya yatırıldığı öğrenildi.

FETÖ’YE KARŞI ÖNERİLER

Habere göre Yılmaz, dini istismar eden FETÖ benzeri oluşumların ortaya çıkmaması için neler yapılması gerektiği konusunda Risale-i Nur temsilcilerine düşüncelerini sorup tek tek not aldı.

Risale-i Nur temsilcileri ise Said-i Nursi'nin izinden giden kurumların, FETÖ ile karıştırılmasından dert yandı.

Kurumdaki planlama çerçevesinde Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz’ın diğer cemaat ve tarikat temsilcileriyle de bir araya geleceği öğrenildi. Gruplar halinde yapılacak olan bu toplantıların ardından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez başkanlığında tüm cemaat ve tarikat temsilcilerinin davet edilmesiyle geniş katılımlı bir toplantı düzenlenmesi hedefleniyor.

TOPLANTIYA ANLAMLI MEKAN

Cemaat ve tarikatlarla istişare toplantıları için mekan olarak Beşiktaş’taki Ertuğrul Tekke Camii tercih edildi. Tarihi cami, Sultan İkinci Abdülhamid tarafından Şazeli Tarikatı Medenî Kolu’nun kurucusu Trablusgarblı Şeyh Hamza Zafir adına yaptırıldı. Ertuğrul Tekke Camii, tekke, misafirhane, türbe ve kütüphane gibi bölümleriyle külliye şeklinde inşa edildi.

KARAR