Diyanet'in cuma hutbesi: Boğaziçi Üniversitesi olayları

Diyanet'in cuma hutbesi: Boğaziçi Üniversitesi olayları
Güncelleme:

Diyanet Boğaziçi Üniversitesi gündemine Cuma hutbesiyle dahil oldu. Diyanetin hazırladığı metinde "millî ve manevî değerlere bağlı gençlik" mesajı verildi.

Boğaziçi Üniversitesi'nin AKP'li rektörü Melih Bulu'yu protesto eylemleri Diyanetin de gündemine girdi. Diyanet bu Cuma hutbesinin konusu olarak gençliği belirledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 81 ildeki camilerde okutulmak üzere hazırlanan "Gençlerimiz: En Büyük İmkan ve Zenginliğimiz" başlıklı hutbede gençliğe seslenilerek "Gençlik iyi değerlendirildiğinde kişiye dünya ve ahiret saadetini kazandıracak, aksi halde ise pişmanlıkla anılan yıllara dönüşecektir" denildi.

Devamında "Sen, bu topraklarda imanından aldığın güç ve vatanına olan sevdan ile yürüdüğünde, Malazgirt’te Anadolu’nun kapılarını İslam’a açtın. İstanbul’u fethedip Resûl-i Ekrem’in muştusuna nail oldun. Çanakkale’yi geçilmez kılıp İstiklal mücadelesinde yedi düvele karşı koydun. 15 Temmuz’da devletimizin bekası ve milletimizin selameti için canından cananından geçtin ama vatanını hainlere teslim etmedin" ifadeleri kullanıldı.

Hutbede daha sonra ise büyüklere seslenilerek şöyle denildi:

"Aziz Müminler! Gençlerimiz, geleceğimizdir, umudumuzdur. Bizi güçlü kılan en büyük imkân ve zenginliğimizdir. Her bir gencimiz bizim için ayrı bir değerdir; ilgiyi, iyiliği, desteği ve sevgiyi hak etmektedir. Onların insanlığa faydalı, millî ve manevî değerlerine bağlı, bilinçli ve ideal sahibi fertler olarak yetişmeleri için hep birlikte gayret gösterelim"