Diyanet'ten ABD'ye 3 milyon TL'lik kurdela!

Dev bütçesiyle ve yaptığı harcamalarla sık sık kamuyoyunda eleştirilen Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2016 yılındaki Amerika Diyanet Merkezi’nin açılış etkinliklerinin organizasyonu için üç milyon TL harcadığı ortaya çıktı.

Diyanet'ten ABD'ye 3 milyon TL'lik kurdela!
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Diyanet İşleri Başkanlığı, Amerika Diyanet Merkezi'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı 2016 yılındaki açılış etkinliklerinin organizasyonu için üç milyon TL harcadı.

Birgün gazetesinden İsmail Arı'nın haberine göre Diyanet Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 16 Mart 2016 tarihinde Amerika Diyanet Merkezi’nin açılış etkinlikleri organizasyon için ihale yaptı. Organizasyon ihalesi, Kamu İhale Kanunu’nun tartışmalı ‘pazarlık usulü’ yönetimi kullanılarak yapıldı.

İhaleye iki şirketin teklif vermesine karşın sadece bir şirketin teklifi geçerli sayıldı. Diyanet ile şirket arasında 23 Mart 2016’da ‘3 milyon TL’lik sözleşme imzalandı. 15 gün olarak belirlenen organizasyon ihalesini kazanan şirkete günlük ortalama 200 bin TL ödendi.

İhaleyi kazanan şirketin Cumhurbaşkanlığı Huber Köşkü, Süleymaniye Cami, Galatasaray Üniversitesi, Arkeoloji Müzesi ve Topkapı Sarayı'nın restorasyon işlerini ve Çamlıca Camii ile Cumhurbaşkanlığı’nın Ahlat Köşkü'nün inşaatını, Bilal Erdoğan'ın yöneticisi olduğu Okçular Vakfı tarafından kullanılan Okçular Tekkesi’nin restorasyonu yapan şirket olduğu öğrenildi.

Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in yaptığı açıklamaya göre, Amerika Diyanet Merkezi yaklaşık 100 milyon dolara mal oldu. Görmez 2016 yılında yaptığı açıklamada, “Bu merkezin maddi değeri ölçülemez. Bedelinin yüzde 90'ı Diyanet Vakfı ve hayırseverlerin katkılarıyla karşılandı. Sadece yüzde 10'u Diyanet bütçesinden sağlandı” diye konuştu. 16 dönümlük alan üzerine inşa edilen alanda üç bin kişilik cami bulunuyor.

Birgün

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News