Diyarbakır'dan sonra bir ilde daha ikinci dalga paniği

Diyarbakır'dan sonra bir ilde daha ikinci dalga paniği

Diyarbakır'da art arda gelen yeni vakalardan sonra bir ilimizde daha ikinci dalga endişesi yaşanıyor. Sosyal mesafe kurallarına uyulmayan Batman'da son 3 günde 101 yeni vaka görüldü.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan yeni normalleşme süreci Batman’da ters tepti.

ÇOK SAYIDA KİŞİ MASKESİZ SOKAĞA ÇIKTI
Kentte vatandaşlar sosyal mesafeye uymadan hareket ederken, yasak olmasına rağmen birçok kişinin maskesiz dışarı çıktığı görüldü.

DİYARBAKIR'DAN SONRA BATMAN'DA İKİNCİ DALGA ENDİŞESİ
Batman’da vatandaşlar, tıpkı Diyarbakır’daki gibi ikinci dalga yaşama endişesi ile karşı karşıya kaldı.
Batman’da ikinci dalga endişesi
 
Vatandaşlardan Recep Akın, Batman’da yeni normalleşme süreci ile birlikte vakaların arttığını söyledi.

Akın, "Burada özelikle bildiğiniz gibi korna virüsün yayılmaması için birtakım tedbirleri uyulması gerekiyor. Beli bir dönem iyi gitti ama bu normalleşme sadece Batman’da değil Türkiye genelinde oldu fakat bizim insanımız bu geçişte kuralları gevşetti. Aslında bunu korumak için özelikle yöneticileri bu konuda sürekli tedbiri elden bırakmamaları konusunda gayret göstermesi lazım. Burada vakalar arttı, ikinci dalga şüphesi olabilir. İkinci dalga, önü alınamayacak bir felakete sebebiyet verebilir. Dolaysıyla sürekli bilinçli davranmamız lazım. Özelikle sosyal mesafe ve buna bağlı tedbirleri sürekli harfiyen yerine getirmek lazım. Maalesef son zamanlarda Batman, Batman gibi davranmadı vakalar korkunç bir şekilde çoğaldı. Dolayısıyla valimize ve yetkililere iş düşüyor. Bu konuda daha sert tedbirler alması lazım" dedi.

"VAKALARIN ARTTIĞI BİLGİSİ BİZE GELİYOR"

Vatandaşlardan Selma Tuna ise "Batman’da bu aralar koronavirüs vaka artışı çok yüksek. Vatandaşlar kendilerine dikkat etmiyor vaklar artıyor. Halk sosyal mesafesini korusun. Vatandaşlar parklara gidiyorlar parklar dolup taşıyor. Parklarda çok as sayıda vatandaşın maske taktığını görüyorum. Çoğu kişi maske ve sosyal mesafe kuralına uymuyor. koronavirüsü aramızdan nasıl kaldıracağız? koronavirüs uyarılarına uymadığımız için korna hep aramızda kalabilir. Herkes maske ve sosyal mesafe kuralına uyarsa bu vakalarda düşüş sağlanacaktır. Batman halkından rica ediyorum maskesiz gezmesin, sosyal mesafe kurallarına uysunlar” diye konuştu.

Son 3 günde 101 yeni vakanın görüldüğü kentte ikinci dalga endişesi yaşanırken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da önceki gün Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde artışın oluştuğunu kaydetmişti.

Seçiniz...