Türkiye'ye karşı ordu kurdular !
Bayramda çalışanlar dikkat !
Almanya'dan Erdoğan'a küstah sözler

Doğru tercih yapmanın püf noktaları

Büyük bir özenle hazırlandığınız, geleceğinize yön verecek üniversiteyi ve hayalinizdeki bölümü tercih etmenize çok az bir zaman kaldı.

A+ A-

Yaptığınız tercihler mezun olduktan sonra iş bulma ve meslek edinme sürecinizi belirleyecek. Türkiye’nin Sosyal Bilimler Üniversitesi Süleyman Şah Üniversitesi Kurumsal İletişim Direktörü Serdar Gecü, sınav ve tercih stresinin hakim olduğu bugünlerde sizlere yol gösterebilmek, sağlıklı tercih yapabilmenizi sağlayabilmek amacıyla bazı önemli tavsiyelerde bulundu. Serdar Gecü, “hayallerinizi süsleyen bölümü seçeceğiniz üniversitede okumak için tercihlerinizi en doğru şekilde yapmanız geleceğinizi şekillendirmeniz için en büyük fırsat, bu nedenle tercih konusunda yapılması gereken adımları doğru atmak gerekiyor” dedi.

Gecü adayların hangi bölüme, hangi puanla yerleşeceğini ve en önemlisi üniversitelerin sağlayacağı imkânları, özel şartları bilmenin çok önemli olduğuna dikkat çekerken, adayların bu konulara dikkat etmeden tercih yaptıkları takdirde ölü tercihte bulunma ihtimallerinin yüksek olduğunu vurguladı.

Serdar Gecü tercih yaparken izlemeniz gereken adımları şu şekilde sıraladı.

1- Tercih listesi oluştururken 2015 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanlar Kılavuzu’nu dikkatle inceleyerek, istediğiniz sıraya göre bölüm ve üniversite tercihlerinizi belirleyin.

2- Sınav sonrasında tercih dönemine kadar üniversiteleri inceleyerek veya ziyaret ederek bilgi sahibi olmak önemlidir.

3- Tercihler kesinlikle başarı sırasına göre yapılmalıdır. Tercih listenizde en fazla 24 bölüme yer verebileceğinizi unutmadan, sıralamanızı başarı sıranıza göre en düşükten en yükseğe doğru oluşturun.

4- Tercih listenizi oluştururken kriterlerinize uygun bölümleri en çok istediğinizden başlayarak sıralayın.

5- Kazandığınızda gidip öğrenim görmeyeceğiniz ve mezun olduğunuzda istihdam imkanları kısıtlı olan bölümleri sadece puanınıza göre yazarak tercihte bulunmayın. Çünkü kazanıldığında kayıt yaptırılsın veya yaptırılmasın başarı katsayısı, bir sonraki yıl, yarı yarıya düşecektir.

6- Eğer farklı puan türlerinden tercih yapacaksanız tercih listenizi, her alandan en çok istediğiniz bölümlere göre oluşturmalısınız.

7- Tercih listenize aldığınız bölümle ilgili özel koşulları mutlaka incelemelisiniz. Tercih sırası belirlenirken, üniversitenin sunduğu imkânlar, öğrenim koşulları, akademik kadrosu, yabancı dil ve yurt dışı fırsatları, bulunduğu şehir, burs imkanları, sosyal etkinlikleri gibi geleceğinizi olumlu yönde şekillendirecek birçok ölçüt dikkate alınmalıdır.

8- Tercih aralıkları konusunda ise kendi sıranızın yarısı ve yarısı kadar fazlası aralığında liste oluşturabilirsiniz. Yani başarı sıralamanız 20 binde ise 10 bin ve 30 bin aralığında tercih listesi hazırlayabilirsiniz.

9- Aileniz istiyor diye kesinlikle sevmediğiniz bölümü, alanı seçmeyin. Unutmayın; seçeceğiniz mesleği siz yapacaksınız, aileniz değil. Sevmediğiniz istemediğiniz bir bölümü puanınız tutuyor diye listenize almayın.

Gecü, son olarak tercih döneminde alan tercihi hatası (puan hesaplanmayan alanlardan tercih yapmak), özel koşulları incelememe, tercih aralıklarında mantık hatası ve meslek seçiminde yanlış kriterler, en önemlisi sıralama hatasının çok sık yapıldığı için adayları bu konularda uyardı ve aday öğrencilere başarılar diledi.