Dolar, Euro, altın ve gümüş zirvede yatay seyirde

Dolar, Euro, altın ve gümüş zirvede yatay seyirde

Yeni bir rekorun kıyısındaki piyasalarda, dolar, euro, sterlin, gümüş ve altın zirvedeki yatay seyrini sürdürüyor. Kripto para piyasalarında ise yükseliş gözlemleniyor... İşte piyasalarda son durum.

Türk Lirası karşısında değer yükseldikçe yükselen piyasalar yeni haftaya da yeni bir rekora yakın seviyeden başladı. Fed’den gelen şahin yorumlar ve planlanandan erken gelebilecek faiz artırımına dair beklentiler artarken Avrupa Merkez Bankası güvercin tutumunu hala sürdürüyor. Bu da doların ileride euro karşısında daha da güçleneceğine dair beklentileri artırıyor.

Doların güçleneceğine dair beklentilerle beraber euro/dolar'da kısa pozisyonlar Şubat 2019'dan bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

DOLAR, EURO VE STERLİN

Dolar 8,71 TL'den, Euro 10,38 TL'den, Sterlin ise 12,07 TL'den işlem görüyor.

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 8,7180 lira, avronun satış fiyatı ise 10,3960 lira olmuştu.

 Dolar endeksinde önemli direnç kabul edilen 92 seviyesinin üzerinde kalıcı olmayışının dolar kurundaki değer kaybında etkili olduğunu aktaran uzmanlar, yeni tip corona virüs (Covid-19) aşılamasında kat edilen yolun da dolar kurunu baskıladığını bildirdi.

GÜMÜŞ VE ALTIN

Gümüş 7,29 TL'den fiyatlanırken, onsu 1.770 dolardan işlem gören altında, gram altın 491/496, çeyrek altın 797/814 ve Cumhuriyet altını da 3.281/3.315 TL alış/satış fiyatıyla işlem görüyor.

BITCOIN VE ETHEREUM

Kripto para piyasasında ise bir ileri bir geri süreç devam ediyor. Bitcoin 35 bin 323 dolar, Ethereum ise 2 bin 160 dolardan fiyatlanıyor. 

EKONOMİK GÜVEN ENDEKSİ

 Türkiye İstatistik Kurumu, haziran ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verilerini açıkladı.

Buna göre, endeks mayısta 92,6 iken haziranda yüzde 5,6 artarak 97,8 değerine yükseldi. Ekonomik güven endeksindeki artış, tüketici, reel kesim (imalat sanayisi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.