Dolar, Euro, Sterlin, altın, gümüş zirvede!

Dolar, Euro, Sterlin, altın, gümüş zirvede!

Piyasalarda Türk Lirası'nın dövize karşı değer kaybı sürüyor. Dolar 8,10 TL'den, Euro 9,78 TL'den, Sterlin ise 11,36 TL'den işlem görüyor. Gram altın 461 TL'den gümüş ise 6,77 TL'den fiyatlanıyor. Bitcoin ise 55 bin 425 dolar seviyesinde.

Piyasalarda Türk Lirası'nın dövize karşı değer kaybı sürüyor. Dolar 8,10 TL'den, Euro 9,78 TL'den, Sterlin ise 11,36 TL'den işlem görüyor. Gram altın 461 TL'den gümüş ise 6,77 TL'den fiyatlanıyor. Bitcoin ise 55 bin 425 dolar seviyesinde.

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 8,0940 lira, euronun satış fiyatı ise 9,7310 lira olmuştu.

Onsu 1.772 dolardan fiyatlanan altında gram altın 457/462, çeyrek altın 740/756, Cumhuriyet altını ise 3.048/3.081 TL alış/satış fiyatıyla işlem görüyor.

BAKAN ELVAN’DAN ‘128 MİLYAR DOLAR’ AÇIKLAMASI

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, 128 milyar dolar tartışmasına ilişkin "İşlemler Hazine hesapları üzerinden Merkez Bankası tarafından yapıldı" dedi.

Bakan Elvan, “Merkez Bankası’nın muhabir bir banka aracılığıyla alım ve satım işlemlerinin elektronik işlem platformlarında gerçekleştirildiğini görüyoruz.” dedi.

Elvan, “Yöntem eleştirilebilir ama yolsuzluk var denilemez” iddiasında bulunurken “Hazine hesapları üzerinden döviz alım ve satım işlemi merkez bankası tarafından gerçekleştirilmiştir” dedi.

Elvan, “Merkez olağanüstü bir durumla karşılaştığında doğrudan alım veya satım müdahalesi yapabiliyor. 15 gün sonra ne kadar alım ve satım yaptığını kamuoyuyla paylaşıyor” dedi.

MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ KARARI

TCMB Para Politikası Kurulu geçtiğimiz hafta perşembe günü yaptığı kritik toplantıda politika faizini yüzde 19'da sabit tuttuğunu açıklamıştı.

Mart ayında Merkez Bankası politika faizini 200 baz puan artırarak yüzde 17'den yüzde 19 seviyesine yükselmişti. 

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada "TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikâmesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır." denildi.

 MERKEZ'İN YIL SONU DOLAR VE ENFLASYON TAHMİNİNİ

 Merkez Bankası reel sektör, finansal sektör temsilcileri ve profesyonellerden oluşan 60 katılımcıyla gerçekleştirdiği "2021 yılı Nisan ayı Beklenti Anketi"ni yayımladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Beklenti Anketi'ne göre, yıl sonu Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) beklentisi yüzde 13,12 oldu.

Katılımcıların yıl sonu dolar/TL beklentisi 7,95'ten 8,57'ye yükselirken, 12 ay sonrası dolar/TL beklentisi ise 8,78 oldu.