Dolar, Euro ve altında yükseliş sürüyor

Dolar, Euro ve altında yükseliş sürüyor

Yeni bir rekora koşan dolar, euro ve altın yeni haftaya da yükselişle başladı. Türk Lirası'ndaki değer kaybı sürerken, dolar, euro ve altındaki yükselişin sürmesi bekleniyor.

Türk Lirası karşısında değer yükseldikçe yükselen piyasalar yeni haftaya da yeni bir rekora yakın seviyeden başladı. Fed’den gelen şahin yorumlar ve planlanandan erken gelebilecek faiz artırımına dair beklentiler artarken Avrupa Merkez Bankası güvercin tutumunu hala sürdürüyor. Bu da doların ileride euro karşısında daha da güçleneceğine dair beklentileri artırıyor.

Doların güçleneceğine dair beklentilerle beraber euro/dolar'da kısa pozisyonlar Şubat 2019'dan bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

DOLAR, EURO VE STERLİN

Dolar 8,70 TL'den, Euro 10,38 TL'den, Sterlin ise 12,10 TL'den işlem görüyor. Cuma günkü kapanışta doların satış fiyatı 8,7310 lira, avronun satış fiyatı ise 10,4510 lira olmuştu.

Dolar endeksi 91,84, ABD 10 yıllık tahvil faizi ise 1,52 seviyesinin üzerinden seyrediyor.

 Dolar endeksinde önemli direnç kabul edilen 92 seviyesinin üzerinde kalıcı olmayışının dolar kurundaki değer kaybında etkili olduğunu aktaran uzmanlar, yeni tip corona virüs (Covid-19) aşılamasında kat edilen yolun da dolar kurunu baskıladığını bildirdi.

GÜMÜŞ VE ALTIN

Gümüş 7,32 TL'den fiyatlanırken, onsu 1.780 dolardan işlem gören altında, gram altın 493/497, çeyrek altın 799/816 ve Cumhuriyet altını da 3.290/3.326 TL alış/satış fiyatıyla işlem görüyor.

BITCOIN VE ETHEREUM

Kripto para piyasasında ise bir ileri bir geri süreç devam ediyor. Bitcoin 34 bin 440 dolar, Ethereum ise 2 bin 37 dolardan fiyatlanıyor. 

PETROL FİYATLARI

Gözlerin OPEC+'nın 1 Temmuz'da yapacağı toplantıya çevrildiği petrol piyasalarında, Brent petrolünün fiyatı bu sabah 76,60 dolar ile Ekim 2018'den bu yana görülen en yüksek seviyeyi test etti. Petrol fiyatlarının yükselmesinde 2015 nükleer anlaşmasına dönülmesi müzakerelerin bir anlaşmaya varılmasının önündeki zorlukların devam ettiği ve İran'ın global piyasalara petrol arzının bu yıl artmayacağı değerlendirmeleri de rol oynadı.

MERKEZ'İN SWAP İÇİN GÖRÜŞTÜĞÜ ÜLKELER

Merkez Bankası'nın, swap görüşmesi gerçekleştirdiği ülkeler arasında Azerbaycan, Malezya, Güney Kore, Rusya, İngiltere'nin yanı sıra Asya'dan bazı ülkelerin de olduğu belirtildi.

FITCH'TEN UYARI

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türk şirketlerinin Döviz cinsinden borçlarını azalttığını ve döviz varlıklarını artırdıklarını fakat döviz cinsinden borçlanmanın hala yaygın olduğunu ve döviz cinsinden gelirler ile yeterince etkili dengelenmediğini söyledi. Döviz cinsi gelirleri döviz cinsi borçlarını karşılamayan şirketler için riskleri azaltan en büyük faktör ise Türk şirketlerinin yükselen fiyatları tüketicilere yansıtabilme kapasiteleri olduğunu vurgulayan Fitch, kurun hızlı değer kaybına uğradığı dönemlerde kısa vadeli risklerin daha ön plana çıktığını ifade etti. Türk şirketlerinin benzerlerine kıyasla kısa vadeli borçlanmaya daha bağımlı olduğunu dile getiren kurum, taahhütsüz kredi servislerinden ziyade çoğunlukla taahhütsüz kredi servislerini kullandıklarını da belirtti.