Dolar, Euro ve altının kritik seviyelerdeki seyri sürüyor

Dolar, Euro ve altının kritik seviyelerdeki seyri sürüyor

Yeni haftaya yükselişle başlayan piyasalarda, dolar, Euro ve altındaki kritik seviyedeki seyir devam ediyor. İşte dolar, euro, sterlin, altın, gümüş ve kripto para piyasalarında son durum...

Rusya'nın yaklaşık 2 aydır sürdürdüğü Ukrayna'yı işgal harekatının gölgesindeki piyasalar yeni haftaya yükselişle başlamıştı. Özellikle altın fiyatlarındaki hızlı tırmanış endişelendirirken piyasaların kritik seviyelerindeki seyri sürüyor.

Merkez bankalarının para politikalarındaki sıkılaştırma hamlelerini hızlandırmasına rağmen Rusya-Ukrayna savaşının şiddetli bir şekilde devam etmesi, riskli varlıklardan kaçışı ve güvenli liman alımlarını hızlandırdı.

Öte yandan  Fed’in 3-4 Mayıs toplantısı öncesi son kez bir etkinlikte konuşacak olan Powell bu toplantıda, mayısta tahminlerin üzerinde faiz artışı yapılacağı sinyali verebilir. Powell daha önce yaptığı konuşmada, gelecek toplantıda 50 baz puanlık faiz artışının söz konusu olabileceği mesajını vermişti. Enflasyonda 41 yıllık zirvenin görülmesinin ardından, Fed yetkilileri arasında daha hızlı faiz artışı olabileceği söylemleri artmaya başladı. Fed’in mart ayı toplantı tutanakları, çoğu üyenin 50 baz puanlık artıştan yana olduğunu gösterse de Rusya-Ukrayna savaşının etkisi görüşlere de yansıdı. Şubat ayında başlayan Rusya saldırısı sonrası ekonomide yaşanan global belirsizlik, Fed üyelerinin 25 puanlık ‘temkinli’ indirimi tercih ettiğini gösterdi.

İşte piyasalarda son durum...

Dolar, Euro ve Sterlin

Güne 14,64 TL'den başlayan Dolar 14,67 TL'den, 15,76 TL'den başlayan Euro 15,83 TL'den, 19,05 TL'den başlayan Sterlin ise 19,09 TL'den işlem görüyor. 

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 14,6510 lira, avronun satış fiyatı ise 15,8300 lira olmuştu.

Altın ve gümüş

Onsu 1.977 dolar olan altında, gram altın 931/932 TLçeyrek altın 1.498/1.499 TL, Cumhuriyet altını ise 6.166/6.167 TL alış/satış fiyatıyla işlem görüyor. 

Gümüş ise 12,22 TL'den fiyatlanıyor.

Kripto paralar
 

Kripto para piyasalarında ise Bitcoin 40 bin 820, Ethereum 3 bin 56 dolardan işlem görüyor.  

Petrol fiyatları yükselişe geçti

Petrolde Çin'de salgın önlemleri ile ilgili verilen mesajlar ve Libya'daki arzda yaşanan problemlerin sürmesi nedeniyle fiyatlarda yukarı yönlü hareket devam ediyor.

 Brent Petrol, uluslararası piyasada 112 dolardan işlem görüyor. ABD ham petrolü de sınırlı yükselişle 108 dolara geldi.