Dolar ve Euro yeniden yükselişe geçti... İşte günün ilk rakamları

Dünyanın merakla beklediği ABD Merkez Bankası'nın açıkladığı faiz indirimindan sonra Dolar inişli çıkışlı bir grafik çiziyor. Dolar güne 5.72 TL'den Euro ise 6,33 TL'den işlem görüyor. altında başladı.

Dolar ve Euro yeniden yükselişe geçti... İşte günün ilk rakamları
A+ A-

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) beklendiği gibi politika faizini 25 baz puan düşürmesi ancak faizlerin daha düşürülmesi için gereken eşiği yükselttiğinin sinyalini vermesinin ardından yükselen dolar/TL, bu sabah güne 5.74 seviyesinin hemen altında başladı.

Fed tarihin en uzun ekonomik genişlemesini sürdürmek için 25 baz puan ile tahminlere paralel faiz indirim kararı almıştı. Powell Fed’in politika faizini 25 baz puan indirerek 1.75-2.00 aralığına düşürmesinin ardından önceki gün akşam düzenlediği basın toplantısında, “Ekonomi zayıflarsa, o zaman daha kapsamlı bir faiz indirimi dizisi uygun olabilir” dedi.

Dolar/TL saat 08:50 itibarıyla 5.73 TL'den Euro ise 6,33 TL'den işlem görüyor.

ALTIN FİYATLARI

Fed faiz kararı sonrası döviz kurlarında anlamlı bir hareket yaşanmazken, altın fiyatları düşüşe geçmişti.

Dün altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 273,5 lira seviyesinde seyrediyordu. Bu sabah altının gram fiyatı 276,3 liradan işlem görüyor. 

Kapalıçarşı'da çeyrek altın 453 lira, Cumhuriyet altını ise 1.850 liradan satılıyor.

“Yüksek oranda veriye bağlı olacağız… Önceden belirlenmiş yolda gitmiyoruz, toplantı yaparak kararları toplayacağız “ifadesini kullanan ve Fed’in “Yeterli gördüğümüz noktada” faiz indirimini bırakacağını da belirtti.

Bankacılar kararın Fed’in önümüzdeki dönemde faiz indirim sürecini devam ettireceğine dair kuvvetli bir sinyal olmamasının gelişmekte olan ülke para birimleri açısından olumsuz bir fiyatlama yarattığını belirtmişti.

Küresel piyasalarda ABD-İran geriliminin yarattığı jeopolitik riskler yakından takip edilmeye devam ediliyor.