Down Sendromlu Yüzücü Suriyeliler İçin Kulaç Atacak

Down sendromlu milli yüzücü Dönmez:- "Suriyeli kardeşlerimize dikkati çekmek için dünya şampiyonu olmayı çok istiyorum. Onlar Avrupa'ya yüzemedi ama ben Avrupa'da onlar için yüzeceğim"- "Artık Aylan bebekler ölmesin. Hiç kimsenin boğulmasını istemiyorum.

Down Sendromlu Yüzücü Suriyeliler İçin Kulaç Atacak
A+ A-

ANKARA (AA) - Down sendromlu milli yüzücü Cengizhan Dönmez, Avrupa'ya geçmeye çalışırken bindikleri tekne veya botların Ege Denizi'nde batması sonucu boğulan Suriyeliler için dünya şampiyonu olmak istediğini söyledi.

Doktorların tavsiyesiyle 16 yaşında başladığı yüzme sporunda birçok başarıya imza atan Dönmez, temmuz ayında İtalya'nın Floransa kentinde ilk kez organize edilecek Down Sendromlular Dünya Yüzme Şampiyonası'nda, Suriyeliler için altın madalyayı kazanmak istiyor.

Gençlerbirliği Kulübünün sporcusu Dönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şampiyona için hazırlıklarına devam ettiğini belirterek "Avrupa'ya giderken boğulan Suriyeli kardeşlerimize dikkati çekmek için dünya şampiyonu olmayı çok istiyorum. Onlar Avrupa'ya yüzemedi ama ben Avrupa'da onlar için yüzeceğim" dedi.

Kariyeri boyunca katıldığı uluslararası turnuvalar, Türkiye ve bölge şampiyonalarında 90 madalya kazanan 26 yaşındaki yüzücü, Avrupa'ya gitmek için ailesiyle bindiği teknenin batmasının ardından cesedi kıyıya vurmuş halde bulunan 2 yaşındaki Aylan Kurdi bebeğe çok üzüldüğünü ifade ederek şöyle konuştu:

"Artık Aylan bebekler ölmesin. Hiç kimsenin boğulmasını istemiyorum. Yüzme bilmediği için ölüyorlar. Ben, onlara yüzme öğretmeyi, onlarla bol bol birlikte yüzmeyi istiyorum. İnşallah onlar da benim gibi yüzücü olup başarılar yakalar, şampiyon olurlar."

-"Yüzmeyi kendi başına öğrendi"

Milli yüzücünün annesi Hilal Dönmez, çocuk yetiştirmenin büyük bir sorumluluk olduğunu, zor günlerin ardından sabır, sevgi ve eğitimin başarıyı getirdiğini dile getirdi.

Anne Dönmez, oğlunun sadece sporda değil her alanda başarılı olduğuna işaret ederek "Eğitimine çok önem verdik. Bu noktaya gelene kadar çok zorluklar çektik ama iyi ki böyle bir çocuğumuz var ve bize bu duyguları yaşattı" diye konuştu.

"Cengizhan doğunca, 'Bu çocuk konuşamaz, normal insanlar gibi yaşayamaz' dediklerinde bayılmışım" diyen baba Naci Dönmez ise eğitimin önemli olduğunu ancak ilk adımın kabullenme olduğunu vurguladı.

Dönmez, oğlunun yüzmeyi kendi başına öğrendiğini aktararak şunları söyledi:

"Cengizhan ile küçükken denize gitmiştik. Simidi patladı, bana doğru yüzmeye başladı. Belli etmedim ancak şoke olmuştum. Sonra birlikte kıyıya kadar yüzdük. İyi yüzme bilmiyordum, yani biz öğretmedik kendisi öğrendi yüzmeyi. O günden bu yana yüzmeye devam ediyor."

-"Kürsüye çıkacağımıza söz verdik"

Gençlerbirliği Kulübünde yüzme takımının kaptanlığını da yapan Cengizhan'ın antrenörü Oğuzhan Doğan, öğrencisiyle tanıştıklarında gerçekçi, ulaşılabilir hedefler belirlediklerini ve adım adım bu hedeflere ulaşmayı başardıklarını belirtti.

Avrupa şampiyonalarında elde ettikleri 2 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalyanın kendileri için yeterli olmadığını ve İtalya'ya dünya şampiyonu olmak için gideceklerini dile getiren Doğan, şunları kaydetti:

"Amacımız, bütün altın madalyaları, Türk Milli Takımı olarak toplamak. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın resepsiyonundaydık. Sporcumuz ve milli takım olarak kürsüye çıkacağımıza dair söz verdik. Farkındalık yaratmak istiyoruz. Ülkemize sığınmış Suriyeliler var ve bu bir dünya problemi. Belki Avrupa buna göz yumuyor ama biz sadece kendimiz için değil Suriyeliler için de kulaç atacağız."