E Okul MEB SBS Ek yerleştirme tercih kontenjanları

SBS Ek yerleştirme tercih işlemleri başladı. SBS ek kontenjanlar saat 10:00 'da açıklanmıştr.

E Okul MEB SBS Ek yerleştirme tercih kontenjanları
A+ A-

SBS Ek yerleştirme tercih işlemleri başladı. SBS ek kontenjanlar saat 10:00 'da açıklanmıştr.SBS boş kontenjanlar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. E Okul sayfasınıza giriş yaparak sadece 5 tercih yapabileceksiniz. 2013-2014 SBS ek tercih işlemlerinde bütün detaylar ayrıntılı olarak aşağıda anlatılmıştır. 5 Tercihini yapanların sonuçları 16 eylül 'de açıklandıktan sonra hemen kayıt işlemleri başlayacak. Kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra 'da sıra yedekte kalan öğrenciler kayıt işlemlerine başlayacak. Akabinde yedekten alım işlemleri devam edecektir.

SBS ek yerleştirme tercih sonuçları ise 16 eylül 2013 günü açıklanacaktır. SBS tercihleri hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.

2013-2014 SBS yerleştirme maratonu son hızla devam ediyor. En son yapılan kayıtlarda sonra okullarda boş kalan kontenjanlar 9 Eylül 2013 günü saat 10:00 'da açıklanacak. Boş kalan kontenjanlar açıklandıktan sonra 5 adet tercih işlemi yapılacak. SBS ek tercih kontenjanları ise https://e-okul.meb.gov.tr sayfasından açıklanacak. Haber3 olarak SBS tercih işlemlerinizi hemen yapmanızı ve son güne bırakmamanızı istiyoruz. SBS kontenjanlarına göre en iyi tercih işlemlerinizi yapınız.

SBS Ek tercih sonuçları 16 Eylül 2013 günü açıklanacak. Asil ve yedek olarak kazananların listesi açıklanacak. Sonuçları açıklandığında ise asil olarak kazananlar 17-18 Eylül 2013 tarihlerinde saat 17:00'ye kadar asıl olarak yerleştirildiği okula giderek kaydını yaptırabilecektir. Asil olarak kazananlar kayıtlarını bitirdikten sonra sıra yedek listesinin açıklanmasına gelecek.  Yedek listenin açıklanma tarihi  ise 18 Eylül 2013 Çarşamba günü saat 21:00'de yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler e-okul sistemi üzerinden ilan edilecektir

Yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları ise 20 Eylül 2013 Cuma günü saat 17:00'ye kadar devam edecektir

2013-2014 SBS Ek yerleştirme hakkında daha fazla detay aşağıdaki haber 'de belirtilmiştir.

Ortaöğretim kurumlarında boş kalan kontenjanlar için yeni tercih hakkı tanındı. Boş kontenjanlar, 09 Eylül Pazartesi günü saat 10:00'da açıklanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, Ortaöğretim Yerleştirme Sistemi ile öğrenci alan ortaöğretim kurumlarında boş kalan kontenjanlar için öğrencilere ek tercih ve yerleştirme hakkı verilmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinin 29 Ağustos Perşembe günü 17.00 itibariyle tamamlandığı belirtilerek, asıl ve yedek yerleştirme işlemleri sonrasında sınavla öğrenci alan bazı okullarda kontenjanların dolmadığı bildirildi.

Bakanlığın, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, daha çok öğrencilerin isteklerine uygun okulda eğitim imkanı sunulması ve okulların kapasitelerinin en üst seviyede kullanılması, kontenjanların doldurulması amacıyla bazı tedbirler almayı kararlaştırdıklarının ifade edildiği açıklamada şu bilgiler yer aldı:

"1-2013 yılı SBS'ye katılan ve OYP'si 201ve üzeri olan,

-Tercih döneminde okul tercihi yapmayan/yapamayan,

-Tercih yaptığı halde hiçbir okula yerleşemeyen,

-Herhangi bir tercihine yerleştiği halde okul mülakatında elenen,

-Asıl/yedek kayıt döneminde herhangi bir tercihine kayıt hakkı kazanarak kaydını yaptıran,

Tüm öğrencilerimize 2013 yılı Ortaöğretime Yerleştirme Sistemi Tercih ve Yerleştirme Kılavuzunda yer alan "Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı okulların boş kalan kontenjanlarına OYP'ye göre merkezi sistem üzerinden ön kayıt yolu ile öğrenci alınması" süreci ile birlikte okul türüne bakılmaksızın (özel okullar hariç) 09 Eylül Pazartesi günü saat 10:00'da açıklanacak olan boş kontenjanlar için https://e-okul.meb.gov.tr adresinde yayımlanan okullara en fazla 5 tercih olmak üzere yeni bir tercih hakkı tanınmıştır.

2-Tercih başvurusunda bulunan tüm öğrencilerin, puan üstünlüğü ve tercih başvuruları dikkate alınarak yerleştirme işlemi yapılacak ve 16 Eylül 2013 Pazartesi günü mesai saati bitimi itibariyle asıl ve yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler e-okul sistemi üzerinden ilan edilecektir. Okullarda boş kontenjan kalması halinde eğitim öğretim sürecini aksatmayacak biçimde yedek listeler üzerinden yerleştirme işlemleri gerçekleştirilecektir.

3-Ek yerleştirme sonuçları açıklandığında öğrencilerin sonuç bilgilerinde, herhangi bir ortaöğretim kurumuna asıl olarak yerleştirildiği okul var ise bu okulun bilgileri, yedek olarak yerleştirildiği okul/okullar var ise yedek okullar ve bu okulların kayıt dönemleri hakkında bilgiler bulunacaktır. Ayrıca veliler yerleştirme sonuçları ile ilgili bilgilerini https://e-okul.meb.gov.tr adresinden takip edebileceklerdir. Bu nedenle velilerin belirtilen internet adresini yerleştirme takvimi boyunca takip etmeleri gerekmektedir. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilme sistemine dahil olan velilere Mobil Bilgilendirme Servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.

4-Ek yerleştirme sonucu tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrenciler

17-18 Eylül 2013 tarihlerinde saat 17:00'ye kadar asıl olarak yerleştirildiği okula giderek kaydını yaptırabilecektir. Bu tarihlerde kaydını yaptırmayan öğrenciler kayıt haklarını kaybedeceklerdir.

5-Asıl kayıt dönemi sona erdikten sonra, 18 Eylül 2013 Çarşamba günü saat 21:00'de yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler e-okul sistemi üzerinden ilan edilecektir.

6-18 Eylül 2013 saat 21:00 itibariyle yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları ise 20 Eylül 2013 Cuma günü saat 17:00'ye kadar devam edecektir.

7-Yeni tercih ettiği okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler, kayıt yaptırdıklarında önceki okullarındaki kayıtları silinecektir. Yeni tercih ettiği okula kayıt hakkı kazanan ancak kayıt yaptırmayan ya da yeni tercih ettiği okulu kazanamayan öğrencilerin kayıtlı oldukları önceki okullarındaki hakları korunacaktır.

8-Adayların tercihlerini yaparken ilan edilen kontenjan listesinde kontenjanı dolu görünen okulların öğrencilerinin başka okullara gitme durumu dikkate alınarak bu okullarda da boş kontenjan oluşabileceğini dikkate almaları uygun olacaktır.