Gökçek'in yüzünü Osmanlıspor güldürdü
Erdoğan'dan İstanbul itirafı: Biz bu şehre ihanet ettik
Kapıya kurduğu düzenekle annesine kendisini öldürttü

Efkan Ala'dan Fuat Avni açıklaması

Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, Fuat Avni ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Efkan Ala'dan Fuat Avni açıklaması
A+ A-

Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, Fuat Avni ile ilgili TBMM 15 Temmuz FETÖ Darbesi’ni Araştırma Komisyonu’na bilgi verdi.

Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adil Öksüz'ü tanıdığına ilişkin iddiaya, Öksüz'ü kendisine bağlı jandarmanın yakaladığını yargının ise serbest bıraktığını söyledi. Serbest bırakan hakimler hakkında soruşturma başlatıldığını anlatan Ala, Fuat Avni soruşturmasıyla ilgili de hesabı bir kişinin değil birden fazla kişinin kullandığını kaydetti.

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimini araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, bugün ikinci olarak eski İçişleri Bakanı Efkan Ala'yı dinledi.

Ala, FETÖ'nün cemaat tanımıyla uyuşmadığını, kod isimlerin, hücre yapılanmasının, farklı haberleşme sistemlerinin bulunduğunu belirtti.

"Terör örgütüne dönüşen gizli örgütlenme biçimiyle karşı karşıyayız." diyen Ala, "One minute"ten hemen birkaç ay sonra bu örgütün hükümet aleyhine belge, bilgi toplamaya, dinlemeler yapmaya başladığını ifade etti.

17-25 ARALIK SONRASI TEMİZLEME OPERASYONU

MİT saldırısı, 17-25 Aralık, ardından da açık bir darbe teşebbüsüyle milletin karşı karşıya kaldığını anlatan Ala, 17-25 Aralık'tan sonra örgütün emniyetin operasyonel birimlerinde, istihbaratta, emniyet müdürleri seviyesinde yüzde 90'ın üzerinde bir oranda olduğunu, 2-3 ay içinde emniyet müdürlerinin tamamını değiştirdiklerini, diğer birimlerdekilerin de belli süre içinde yüzde 99'lara varan oranda değiştirildiğini kaydetti.

Poliste 40 bin kişiyi etkileyen yer değişikliği, görevden alma, meslekten çıkarma işlemlerinin yürütüldüğünü vurgulayan Ala, görevden alınan kişilerin FETÖ'nün yargıdaki adamlarıyla yeniden görevlerine döndürülmeye başlandığını ifade etti.

SİLAH KULLANMA TALİMATI

Ala, 15 Temmuz gecesine ilişkin şunları anlattı:

"Ben Erzurum'daydım, Sağlık Bakanımızın kardeşi vefat etmişti. Akşam sularında başsağlığı dileklerinde bulunduk ve oradan 21.20'de tarifeli uçakla Ankara'ya hareket ettik. Biz Ankara'ya indik saat 23.00 sularında. İner inmez uçakta telefonlar açıldı ve koruma müdürü 'darbe oluyormuş' dedi. Bu sırada MİT Müsteşarı Hakan Fidan aradı. Nerede olduğumu sordu ve durumu söyledi. Uçaktan indikten sonra havalimanında bakan yardımcımızla, danışmanlarla, diğer arkadaşlarla değerlendirme yaptık. Emniyet Genel Müdürü'nü ve jandarmayı aradım, kesinlikle Türkiye sathında silahla karşı koyulacağı talimatını verdim. Kesinlikle Türkiye'yi bunların eline bırakma gibi bir ihtimal yoktur. Sayın Cumhurbaşkanı'nı, Başbakan'ı aradım, görüşmelere başladık. Belediye başkanları, valilerle görüştüm. Bakanlarla görüşmelerim oldu. Ulaştırma Bakanımız'la özel harekat polislerinin Ankara'ya sevkiyatıyla ilgili görüşmelerimiz oldu. Havalimanından meseleye vaziyet ediyoruz. Belli bir zaman geçti, Emniyet Genel Müdürümüz özel harekat polislerini bombaladıklarını ve başka yerlere bomba attıklarını söyledi, vatandaşın da desteğine ihtiyaç duyduğumuzu bildirdi. Ben de NTV'yi aradım. Bu arada Sayın Cumhurbaşkanımız konuşuyor. Sonra ben devreye girdim. Sayın Cumhurbaşkanımız'la aynı çağrıyı yaptık.

Özel Kuvvetler Komutanı arayarak, harekete geçeceğini ve yetki istediğini söyledi. 'Hükümet adına söylüyorum, Cumhurbaşkanı adına da söylüyorum, bütün bunlara karşı koyma konusunda her türlü yetkiye sahipsin' dedim.

Bursa'daki alay komutanı gözaltı alındı, onun cebinden illerde görevlendirdikleri sıkıyönetim komutanlarının isimleri çıktı. Bunları bize gönderdiler. Ben de aynı anda jandarma kısmında olanları görevden aldım. Sabaha karşı Sahil Güvenlik Komutanını da görevden aldık.

Jandarma Genel Komutanlığı Karargahı ele geçirilmişti. Ele geçiren, zamanında tayin ettiğimiz ama ilgili amir ona tebliğ etmediği için görevine devam eden kişi. Bir yıl boyunca öyle görev yapmış. O kişi orayı organize ediyor. Terörle Mücadele Daire Başkanımızı eli kolu bağlıyken, vuran teröristler bunlar."

"BU SORUYU AYIPLIYORUM"

"Bize 'şu saat şu olacak' diye bir istihbarat gelmiş değildi. Ancak bunların bir adımı kaybedince başka bir adımı devreye sokacakları şeklinde değerlendirmeler hep oldu." ifadesini kullanan Ala, "Bir şeyin imkanı varsa ihtimali de vardır. O imkanı ortadan kaldırmak gerekir." diye konuştu.

FETÖ'nün, Yüksek Askeri Şura'da ciddi nitelikte kendilerine yönelik tasfiyenin ortaya çıkabileceği değerlendirmesini yaparak, bunu önlemek için darbe girişiminin öne alınmış olabileceğini vurgulayan Efkan Ala, Şura'nın birincil derecede etken nitelik taşıyabileceğini düşündüğünü bildirdi.

Ala, CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray'ın "Adil Öksüz'ü tanıyor musunuz?" sorusuna, "Bu soruyu ayıplıyorum. Hayır. Emniyet ve jandarma bana bağlı, onu tutuklayan biziz. Onu bırakan hakimler hakkında soruşturma açıldı. Adil Öksüz ile ne görüştüm ne bilirim ne de tanırım. Kesinlikle böyle bir şey olamaz." karşılığını verdi.

"ÖKSÜZ İÇİN İKİ AYRI BİRİM"

Neden istifa ettiği sorusu üzerine ise Ala, "Bu bir değişimdir, dönüşümdür. Bugün buradayız, yarın başka bir görevde oluruz. AK Parti bir davadır. Bu davada insanlar bir şey olmak için değil, bir şey yapmak için çalışır. Belki de ben şu an çok daha önemli bir şey yapıyorumdur." diye konuştu.

Darbe girişimi vesilesiyle FETÖ'nün nasıl bir örgüt olduğunu herkesin gördüğünü anlatan Ala, 15 Temmuz akşamı Erzurumda iken darbe girişimiyle ilgili kimsenin aramadığını belirtti.

Ala, bir başka soru üzerine, "Böyle yapılanmış bir örgütü dış istihbarat örgütlerinin kullanmıyor olması mümkün değil. Böylesi bir yapı varsa bunu dış istihbarat örgütleri kullanır." dedi.

"SİYASİ BOYUTUYLA İLGİLİ BİLGİ YOK"

FETÖ'nün "Çözüm süreci ne menem şey." dedirtecek sabotajlar yaptığını belirten Ala, "Bizim elimizde 'şunlar da darbenin siyasi boyutudur' diye bir bilgi yok." diye konuştu.

FUAT AVNİ SORUŞTURMASI

Komisyonda Fuat Avni ile ilgili soruları da cevaplayan Ala, bu konuda bir kaç soruşturma açıldığını ve bazı isimlerin alındığını bazıların da yurt dışında olduğunu söyledi. Fuat Avni şöyle konuştu:

"Fuat Avni basit bir sorudur, basit bir cevabı vardır. Bu bir kişi değil, bu kadar devlet bilgisini bir kişi vermiyor. İmamlarıyla alınıyor onların da bir kısmı içeride, bir kısmı da yakalanacak. Cihazları koyanlar tespit edildi hepsi içeride, ikisi de yurt dışında kaçmıştı. Girişimlerde bulunarak, Bulgaristan’a kaçmışlardı oardan bunlar alındı. Avrupa’da dolaşıyorlardı. Tespit edilenler alınıyor, daha tespit edilecek.”