Almanya'da skandal Türkiye haritası !
İşte FETÖ'cülerin gurbetçilere oyunu !
AK Partili vekilden Melih Gökçek açıklaması

Efsane örgüt geri mi dönüyor ?

SSCB'nin en güçlü markalarından olan KGB yeniden hayata geçirilecek. İddianın sahibi Rus medyası.

Efsane örgüt geri mi dönüyor ?
A+ A-

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin eski KGB ajanı. Pek çok operasyonda yer aldığı biliniyor. Ajan olduğu dönemde başarısı sayesinde basamakları hızla yükseldi. 

Şimdi ülkesinin bir numaralı ismi. Ancak KGB günlerini özlüyor olmalı ki, iddiaya göre eski kurumunu yeniden hayata geçirmeye çalışıyor. 

Rusya, devlet güvenlik yapılanmasında ciddi reformları hayata geçirmeye hazırlanıyor. İstihbarat servisi FSB’nin bünyesinde Devlet Güvenlik Bakanlığı kurulması, Soruşturma Komitesi’nin de yeniden Başsavcılığa bağlanması gündemde. Rusya basını konuyu "KGB geri mi dönüyor?" diye tartışmaya başladı.

Türkrus’un Kommersant gazetesinden aktardığı habere göre, Rusya’da “silovik” olarak adlandırılan güvenlik ve kolluk güçlerinde reform hazırlıkları, Federal Göç Servisi ile Federal Uyuşturucu Trafiği Kontrol Servisi’nin lağvedilmesi ve Rusya Ulusal Muhafızlarının (Rosgvardiya) kurulması sonrası gündeme geldi.

Reformlarla güvenlik güçlerinin etkinliğinin artırılması ve yolsuzluklara karşı daha korunaklı hale getirilmesi amaçlanıyor.

Federal Koruma Servisi (FSO) ve Dış İstihbarat Servisi’nin (SVR) Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) bünyesine girmesi ve yeni yapının, Devlet Güvenlik Bakanlığı adını alması bekleniyor.

fid.jpg

Ancak FSO’nun, Devlet Başkanlığı Koruma Servisi olarak kısmen varlığını sürdüreceği belirtiliyor.

"EĞER İSTİHBARAT MÜDÜRÜNÜZ BURADAYSA..."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çin'de geçen ay yapılan G-20 Zirvesi'nde Rus lider ile biraraya geldi.  

İkilinin görüşmesinde Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Hakan Fidan da bulundu. Görüşmeye Putin'in Hakan Fidan ile ilgili esprisi damgasını vurdu. Zira ikili aslında meslektaş sayılır. 

Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğanın, "Ben de aynı şekilde gerek ekonomiden sorumlu başbakan yardımcım, dışişleri bakanım, ekonomi bakanım, enerji ve tabii kaynaklar bakanım, milli istihbarat müsteşarımla geniş bir ekiple burdayız." sözlerine karşılık, "Eğer gerçekten heyetinizde istihbarat müdürünüz varsa bizim için konuşacak hiçbir şey kalmamıştır, size zaten her şeyi aktarmıştır." esprisini yaptı.