Mersin'de Okullarda Dini İçerikli Projelerin Durdurulması İçin İmza Kampanyası

EĞİTİM- Sen Mersin Şubesi, Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Müftülüğü arasında imzalanan protokoller kapsamında okullarda ve camilerde hayata geçirilen...

Mersin'de Okullarda Dini İçerikli Projelerin Durdurulması İçin İmza Kampanyası
A+ A-

EĞİTİM- Sen Mersin Şubesi, Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Müftülüğü arasında imzalanan protokoller kapsamında okullarda ve camilerde hayata geçirilen dini içerikli proje uygulamaların son bulması için eylem yapıp imza kampanyası başlattı.

Merkez Akdeniz İlçesi'nde bulunan Özgür Çocuk Parkı'nda toplanan eğitimciler, "Protokoller iptal edilsin. Bilimsel laik eğitim istiyoruz" yazılı pankart açtı. "Parasız, bilimsel eğitim istiyoruz" sloganları atan eylemciler, dini içerikli protokollerin hayata geçirilmesini protesto etti.

Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Müftülüğü arasında imzalanan protokol sonrası hayata geçirilen "Minik yürekler kardeşlik bilincinin farkında" projesinin Mersin Valiliği tarafından iptal edildiğini açıklayan Eğitim-Sen Şube Başkanı Sinan Muşlu, kampanyanın 1 hafta süreceğini belirterek şunları söyledi

"Bizim 4 gün okul 1 gün cami diye adlandırdığımız proje, yapmış olduğumuz başvuru ve girişimler sonucunda durdurulmuştur. Demokratik tepkileri dikkate alınması bizim için sevindiricidir. Bu kararı alan valiliğe teşekkür ediyoruz. Fakat AKP iktidarı boyunca kırıntı düzeyinde varolan bilime ve laikliğe dayalı eğitim müfredatı giderek daha fazla törpülenmeye başladı. 15 yıllık sürede neredeyse laik ve bilimsel eğitimden bahsedemez olduk. Ders kitaplarının içeriği dini üslup ve söylemlerle değiştirildi. Müfredatlar neredeyse imam hatip müfredatının yüzde 90'ı ile aynılaştırıldı. Adı Fen Lisesi, Anadolu Lisesi olsa da aslında müfredat seçmeli derslerle birlikte yüzde 90 imam hatip okullarına benzetildi."

"NE BİLİM KALDI NE DE LAİK EĞİTİM İLKESİ"

Okullarda bilimsel eğitim istediklerini ifade eden Muşlu, şöyle devam etti:

"Milli Eğitim Müdürlükleri, İl Müftülüğü ve dinci diye bilinen vakıflarla protokol yapmaktadır. Nerede kaldı eğitimin bilime dayalı, laik olması? Ne bilim kalmıştır ne de laik eğitim ilkesi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Müftülüklerle yaptığı protokolleri durdurmasını istiyoruz. Bunun için imza kampanyası başlattık. Toplayacağımız imzaları Valiliğe sunacağız. Talebimiz o protokollerin durdurulması, inançlara eşit mesafede yaklaşılması, tek din dayatmasından uzak durulması, 12 yaşına kadar çocuklara zorunlu din dersinin yapılmaması, bilimsel ve laik eğitim ilkesine uygun eğitim ortamının sağlanmasıdır."

FOTOĞRAFLI