Ehliyet sınav sonuçları açıklandı

Ehliyet sınav sonuçları açıklandı

27 Ağustos tarihli ehliyet sınavının sonuçları açıklandı.

27 Ağustos tarihli ehliyet sınav sonuçları açıklandı! Binlerce aday tarafından merak içinde beklenen ehliyet sınav sonuçları www.meb.gov.tr adresinden öğrenilebilecek. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından açıklanan ehliyet sınav sonuçlarına haberimizdeki linkten ulaşabilirsiniz.

Ehliyet sınav sonuçları açıklandı. 16 Temmuz'da yapılması planlanan ancak FETÖ'nün darbe teşebbüsü nedeniyle ertelenen ehliyet sınavı 27 Ağustos 2016 tarihinde yapıldı. Sürücü adayların heyecanla beklediği ehliyet sınav sonuçları resmi site üzerinden erişime açıldı.

EHLİYET SINAV SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

27 Ağustos 2016 tarihli ehliyet sınavı yurt genelinde 256 sınav merkezinde, bin 250 okulda, 22 bin 693 salonda, 422 bin 315 kursiyerin katılımıyla yapıldı. Kursiyerler, M, A1, A2, A, B1, B, D1, D, C1, C ve F sertifika sınıfı türlerine ait ilk yardım, trafik, çevre, araç tekniği ve trafik adabı derslerinden sorumlu tutuldu. Peki ehliyet sınav sonuçları nasıl öğrenilir? Detayları haberimizde bulabilirsiniz...

27 Ağustos tarihli ehliyet sınav sonuçlarını Milli eğitim Bakanlığı' nın resmi web sayfasıwww.meb.gov.tr internet adresinden T.C kimlik numaranız ile giriş yaparak öğrenebilirsiniz.
 


Son zamanlarda git gide artan araba alım satımı trafikte oldukça fazla yoğunluğa sebep oldu. Bu nedenle artık insanların bir yerden bir yere ulaşımı günümüzde git gide zorlaşmaktadır. Uzmanlar ne kadar toplu taşıma araçlarının kullanılmasını önerse artan nüfus yoğunluğundan kaynaklı kalabalık konforlu bşr ulaşım vermemektedir. Bu nedenden dolayı trafik her ne kadar felç duruma gelirse gelsin insanlar çözümü yeni bir araç satın almakta bulmuşlardır. Konforlu bir ulaşım olsa da trafikte bir çok sürücünün kural ihlali yapması yoğun bir trafik esnasında sadece bir kişinin canını yakmamaktadır. Bu yüzden trafik kuralları can kurtarır. Ve bu sebepten dolayı araç kullanmak isteyen sürücü adayları öncelik ile Milli Eğitim Bakanlığından onaylı bir sürücü belgesi edinmek zorundadırlar.

Bu belgeyi almak için önce trafik eğitim ve araç kullanımı eğitimi almak zorundasınız. Araç kullanmak isteyen bu nedenden dolayı sürücü belgesi almak isteyenler öncelikle bir sürücü kursuna başvurmalıdır. Bu sürücü kursunun Milli Eğitim Bakanlığı' na bağlı olması önemlidir. Bu sürücü kursu sizleri hem araç kullanımına hazırlamakta hemde iki aşamada gerçekleşecek ehliyet sınavına hazırlamaktadır. Burada öğreneceğiniz bilgiler sizleri trafikte daha bilinçli bir sürücü yapmaya yeterli olacaktır. Daha sonrasın ise ilk önce yazılı bir sınav olarak sürücü kursunda öğrendiğiniz bilgiler sınava tabii tutulacaktır. Ardından ise ikinci aşama olan direksiyon sınavı ile sürücü kursunun sizlere verdiği duygulamalı direksiyon eğitimi sınanacaktır. Bu sınavların ilkinden yetmiş tam puan ve üzeri aldığınız takddirde ikinci sınav olan direksiyon sınavına girmeye hak kazanabilirsiniz. İkinci sınav olan direksiyon sınavından da yetmiş ve üzeri puan aldığınız takdirde ehliyet almaya hak kazanmışsınız demektir.

Her yıl aynı dönemlere denk gelen ehliyet sınavı bu yıl ülkemizin geçirdiği zor zamanlar sebebi ile ileri bir tarihe ertelenmişti. 27 Ağustos' ta gerçekleşen sınavı 8 Eylül'de açıklandı. 

EHLİYETLERİN GEÇERLİLİK SÜRELERİ BELİRLENDİ

Ehliyet sisteminde yapılan değişikliklerin ardından ehliyetlere de geçerlilik süresi verildi. Artık ehliyette 9 yerine 17 sınıf ehliyet olacak. Yeni sistemde sürücü belgeleri; A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, DE, M, F, G ve K sınıfından oluşacak. A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı ehliyetler 5 yıl geçerli olacak. Yine yeni sistemde sadece otomatik araç kullanacaklara B1, aday sürücülere ise K sınıfı ehliyet verilecek.

EHLİYET SINAV SİSTEMİ

Ehliyet almak isteyen kursiyerlere; ilk yardım, trafik ve çevre, araç tekniği, trafik adabı konularından sorular sorulacak. Soruların dağılımı ise ilk yardım dersinden 12, trafik ve çevre dersinden 23, araç tekniği dersinden 9 ve trafik adabı dersinden 6 şeklinde olacak. Toplamda 50 sorunun sorulacağı sınavlarda, kursiyerlere bu soruları yanıtlamaları için 60 dakika süre verilecek. Bu sınavlardan 70 ve üzerinde puan almayı başaran adaylar başarılı sayılacaklar ve direksiyon sınavına girmeye hak kazanacaklar.