Ekmeğe yasa dışı, gayri resmi zam geldi!

Ekmeğe yasa dışı, gayri resmi zam geldi!
Güncelleme:

A'dan Z'ye zam yağmuru durmak bilmeksizin devam ediyor. Cezaları bile umursamayan uyanıklar şimdi de ekmeğe gayri resmi zam yaptı. İstanbul'ın bazı semtlerinde 3,5 TL'den satılması gereken ekmeğin fiyatını 4,5 liraya yükseltti.

Rusya-Ukrayna savaşı ile küresel gıda fiyatlarında yaşanan artıştan buğday da nasibini alırken, yılbaşından bu yana artış yüzde 60 oldu. Buğdayda yaşanan bu sorun ekmek fiyatlarını da doğrudan etkilerken, son 6 ayda 3 kez zam yapılmak durumunda kalındı.

 Halihazırda İstanbul’da 3,5 liraya satılan ekmek fiyatları cezalar göz ardı edilerek Üsküdar ve Beykoz’da 4 lira, Beşiktaş ve Kadıköy’de ise 4,5 liradan satılmaya başlandı.

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin Haber Global’e yaptığı açıklamasında, “3-5 kişinin farklı fiyattan satması bütün İstanbul fırıncısını bağlayamaz. Herkes bu şekilde hareket etmiyor” dedi. Çetin ayrıca, 240 gram ekmeğin 4 TL olması talebinde bulunduklarını ancak henüz bu taleplerine dönüş beklediklerini dile getirdi. Esnafın zor durumda olduğunu ifade eden Çetin yeni bir zammın yapılmasının elzem olduğunu kaydetti.

 Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu ise, “Bu zammı yapabilmeleri için kamu otoriterinden geçmesi lazım. İlan edilmeden kimse fiyatları değiştiremez. Tüketiciler farklı fiyatlarla karşılaştıklarında ALO 175 Tüketici hattına 7/24 bildirebilecekleri gibi en yakın zabıta birimine de başvurabilirler” diyerek tüketicilere uyarıda bulundu.