İstanbul yaza veda etti ! İşte hava sıcaklıkları...
TFF ceza yağdırdı ! 8 takıma büyük şok
Erdoğan'dan AB açıklaması: ''Biz minderden kaçmayız''

Emekli binbaşılardan tazminat talebi

Emekli binbaşılar makam ve görev tazminatından doğan adaletsizliğin giderilmesini talep etti.

Emekli binbaşılardan tazminat talebi
A+ A-

Emekli binbaşılar, 1990'lı yıllarda çıkarılan makam ve  görev tazminatından doğan adaletsizliğin giderilmesini istedi.

Emekli binbaşılar, son yıllarda oluşan maaş dengesizliklerini konuşmak  üzere Türkiye Emekli Subaylar Derneği'nde (TESUD) bir araya geldi.

Emekli Binbaşılar Platformu İzmir Şube Başkanı Emekli Hava Kıdemli  Binbaşı Hayrettin Turan, yaptığı açıklamada, 1990'lı yıllarda çıkarılan makam ve  görev tazminatlarının yarbay rütbesine kadar olanlara verildiğini ancak  binbaşılara bu hakkın tanınmadığını söyledi.

Kendilerine albay rütbesindeki askeri personelin görevlerinin  yaptırıldığını, rütbe almalarına da kısa bir zaman kalmışken emekliye sevk  edildiklerini bildiren Turan, o dönemde verilmeye başlanan bu tazminatların çok  büyük bir maaş farkına ve adaletsizliğe neden olduğunu savundu.

Turan, istenirse bir gecede bu adaletsizliğin giderilebileceğini,  sadece ilgili yasada "yarbay" ifadesinin altında "binbaşı" yazılması gerektiğini  dile getirdi.

Emekli Topçu Binbaşı Metin Işık da tazminatlar ilk çıktığında yüzde  2-10 civarında olan maaş farkının, bugün yüzde 90'ları bulduğunu belirtti.

Işık, bu adaletsizliğin giderilmesi için Genelkurmay Başkanlığına  verilen dilekçelerin kabul edilmediğini anlattı.

Metin Işık, bu adaletsizliğin neden olduğu sıkıntılardan dolayı emekli  olmasına rağmen bazı binbaşıların kahvehanede garsonluk yaptığını, bazılarının  figüran olarak çalıştığını, bazılarının da piyango bileti sattığını ifade ett

AA