Ermenistan'ın saldırısı sonrası Türkiye ve Rusya'da kritik görüşme

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefonda görüştü. Görüşmede Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırısı ele alındı.

Ermenistan'ın saldırısı sonrası Türkiye ve Rusya'da kritik görüşme
A+ A-

Bakanlıktan yapılan bilgilendirmeye göre; Bakan Çavuşoğlu Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile telefonda görüştü. Görüşmede, Ermenistan’ın bu sabah Azerbaycan’a yönelik saldırısının ele alındığı öğrenildi.

RUSYA'DAN ATEŞKES ÇAĞRISI
Ermenistan’ın sabah saatlerinde Azerbaycan sınırındaki sivilleri hedef alan saldırılarından sonra Rusya Dışişleri Bakanlığı yaşanan gerilim üzerine açıklama yaptı. Bakanlığın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, “Mevcut bilgilere göre Dağlık Karabağ çatışma bölgesindeki durum ani bir şekilde kötüleşti. Çatışma hattı boyunca her 2 taraf yoğun bombardımana devam ediyor. Durumu istikrara kavuşturmak için tarafları derhal ateşkese ve müzakerelere başlamaya çağırıyoruz” ifadeleri yer aldı.

NELER OLMUŞTU
Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan ordusunun saat 06.00 sıralarında cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtığı bildirilmişti.

Açıklamada, Terter'in Gapanlı, Ağdam'ın Çıraklı ve Orta Garvand, Fuzuli'nin Alhanlı ve Şükürbeyli, Cebrayıl'ın Çocuk Mercanlı köylerine Ermenistan ordusunun yoğun bombardımanı sonucu sivillerden ölü ve yaralıların olduğu belirtilerek bu bölgelerde sivil altyapının da ciddi şekilde hasar gördüğü aktarılmıştı.

Açıklamada, sivil ve askeri kayıpların netleştirildiği, Azerbaycan ordusunun da düşmanın provokasyonunu önlemek ve cepheye yakın bölgelerde yaşayan halkın güvenliğini sağlamak için misilleme tedbirlerinde bulunduğu vurgulanmıştı.

Ermenistan'dan Azerbaycan'a saldırı: Ölü ve yaralılar varErmenistan'dan Azerbaycan'a saldırı: Ölü ve yaralılar var