Ertuğrul Sağlam Ve Rıza Çalımbay Gelişim Üniverisitesi Besyo Öğrencileriyle Buluştu

TÜRK futbolunun ünlü teknik direktörleri, Ertuğrul Sağlam ve Kasımpaşa Teknik Direktörü Rıza Çalımbay Gelişim Üniversitesi'nde Beden Eğitimi ve Spor...

Ertuğrul Sağlam Ve Rıza Çalımbay Gelişim Üniverisitesi Besyo Öğrencileriyle Buluştu
A+ A-

TÜRK futbolunun ünlü teknik direktörleri, Ertuğrul Sağlam ve Kasımpaşa Teknik Direktörü Rıza Çalımbay Gelişim Üniversitesi'nde Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) öğrencileriyle bir araya gelerek "Sporcu Beslenmesinin Performansa Katkısı" adlı panele katıldılar. Gelişim Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen, Metin Tükenmez'in moderatörlüğünü yaptığı panelde katılımcılar öğrencilerin sorularını cevaplandırarak sporcuların nasıl beslendiğini ve futbolda başarıyı getiren faktörler hakkında bilgiler verdiler.

"İYİ PERFORMANS GÖSTEREN BİR FUTBOLCU İYİ BESLENİYORDUR"

Futbolda performansı etkileyen unsurlara değinen Ertuğrul Sağlam, "'Futbolda performansı etkileyen üç unsur vardır bular; doğru antrenman, doğru beslenme ve düzenli dinlenmedir. Futbol ortamı her gün kızışan bir sektör eğer eş değer bir performans sergilenecekse her şeyi dengeli yapmak gerekir. Biz futbolculara yeterli bilgileri vermeye çalışıyoruz ama futbolcunun alt yapıdan bu eğitimi alması onun hayatı boyunca etkili oluyor. Doğru beslenmeyen bir futbolcu hep eksik kalıyor. Şunu iyi bilmek gerekiyor ki eğer bir futbolcu iyi performans gösteriyorsa iyi çalışıyor beslenmesine de dikkat ediyordur" dedi.

"HER KULUBÜN BESLENME UZMANINA İHTİYACI VAR"

Kasımpaşa Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, "Sezon başı futbolcuların kaybettikleri performanslarını tamamlamak için ağır bir çalışma uyguluyoruz ve bunun sonucunda dengeli beslenmenin önemi ortaya çıkıyor. Bizim teknik direktör olarak aldığımız kurslar başında beslenme geliyor " dedi.

" BEŞİKTAŞ İYİ BİR AVANTAJ YAKALADI"

Öğrencilerden gelen sorulara cevap veren Çalımbay,"Ben sadece Beşiktaş forması giydim en çok şampiyonluk gören futbolcusu oldum. Beşiktaş'ta her şeyi tattım ve ben Beşiktaşlıyım" dedi.

Panel sonunda soruları cevaplandıran Çalımbay,"Çok maç var kimin şampiyon olacağı belli olmaz ama Beşiktaş iyi bir avantaj yakaladı" dedi.

"HER ŞEYİ BİR BÜTÜN OLARAK DÜŞÜNMEK GEREKİR"

Konuşmacı olarak yer aldığı panelde Beslenme Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Haluk Saçaklı, "Beslenme performansı en üst seviyeye çıkaran sihirli bir şey değil ama her şeyi bir bütün olarak düşünerek beslenmeye önem vermeliyiz" dedi.

"TRANSFER VEREN KONUMA GELECEĞİZ"

Gelişim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Abdulkadir Gayretli, "Sporcu yetiştirme anlamında önemli bir panel geçekleştirdik. Türk futbolunun duayenlerinin gelmesi sporcu öğrencilerimize katkı sağladığını düşünüyorum. Türk futbolunda artık transfer alan değil transfer veren konumuna geleceğimizi umut ediyorum. Türkiye artık spordan büyük bir gelir sağlayacağını ümit ediyorum" dedi.

(FOTOĞRAF)