Fatma Şahin, Yabancı Gazetecileri Ağırladı

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin:- "Biz beş yıldır dünyaya büyük bir insanlık sınavı verdik. Vicdanen yapılması gereken her şeyi yaptık"

Fatma Şahin, Yabancı Gazetecileri Ağırladı
A+ A-

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, "Biz beş yıldır dünyaya büyük bir insanlık sınavı verdik. Vicdanen yapılması gereken her şeyi yaptık." dedi.

Şahin, Emine Göğüş Mutfak Müzesinde, 5 Avrupa ülkesinden gelen 20 gazeteci ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini ağırladı. Şahin gazetecilere, Suriyeli sığınmacılarla ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Burada konuşan Şahin, Suriyeli sığınmacıların en temel ihtiyaçlarını karşılayarak uzun vadeli planlar hazırladıklarını söyledi.

Şahin, mülteci çocuklarla beraber Gaziantep'in genç nüfusunun arttığını belirterek,"Ben iki yıl önce başkanlığa geldiğimde 107 Suriyeli çocuğun okula gitme oranı yalnızca üç bindi. Hükümetimizle beraber bu oranı yüzde 70'e çıkardık. Bu sene okula başlayanların oranı yüzde 95 oldu. Bu çocukların bütün ihtiyacı tarafımızdan karşılanıyor." diye konuştu.

- "Fırsat eşitliği sağladık"

Suriyeli sığınmacıların sağlıktan istihdama kadar bütün ihtiyaçlarını sağlamaya çalıştıklarını ifade eden Şahin, şöyle konuştu:

"Sağlıkta fırsat eşitliği sağlamak için özel ve devlet hastanelerini onların hizmetine açarak önemli bir işe imza attık. Ayrıca çalışma hayatınında düzenlenmeler yaptık. Kayıt dışı mültecilerin çalıştığını biliyorduk. Kendi işçimi, esnafımızı korumak için kota sistemi getirdik. Çalışma Bakanlığımız bu konuda gerekli düzenlemeleri yaptı. Valiliklere yetki verildi."

- "Dünyaya büyük bir insanlık sınavı gösterdik"

Gaziantep'te güvenlik konusunda negatif algı oluşturulmaya çalışıldığını dile getiren Şahin, şunları kaydetti:

"Biz beş yıldır dünyaya büyük bir insanlık sınavı verdik. Vicdanen yapılması gereken her şeyi yaptık. Özellikle bir takım medya tarafından negatif algı oluşturulmaya çalışılıyor. Oluşturulmaya çalışılan negatif algıdan çok rahatsızız. Kültür, gastronomi alanında hedeflerimize gitmeye çalışırken, sanayi şehri olarak ihracatımızı arttırmaya çalışırken çok ciddi şekilde rahatsız oluyoruz. Biz bir Paris, Washington, İskandinav ülkesi kadar güvenli bir ülke olduğumuzu iddia ediyoruz. Bunun için de valiliğimiz, emniyet güçlerimiz istihbarat teşkilatımız bu ülkede olabilecek her şeyi kontrol edebilmektedir. Aslında bu bölgede yapılan çalışmalar bütün Türkiye'ye ve Dünya'ya sigorta olmaktadır."

Şahin, terörün şu an bütün dünyanın sorunu olduğunu dile getirerek, "Sınırların kalktığı bir dünyadayız. Küreselleşmenin getirdiği bütün pozitif ve negatif bütün etkileri yaşıyoruz. Bir şehri güvenli, güvensiz, bir ülkeyi güvenli güvensiz diye ayırt etmenin yanlış olduğunu son zamanlarda çok iyi gördük. Uluslararası toplumun, liderlerin ortak terörist tanımında birleşmesi terörizmle ilgili çok net kararlı tutumlar sergilemesi gerekiyor. Aksi takdirde bu tür ayrımcılığın gelecek adına sorun çözmeyeceği bunu daha da büyütecek. Yaptığımız bu güzel çalışmaları gölgelediğini düşünüyoruz. Bu konuda basın mensuplarından yardım ve destek bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şahin, basın mensuplarına Gaziantep'e özgü kutnu kumaşından şal ve kravat hediye etti.