Kritik MGK sona erdi ! Neler konuşuldu ?
Kadir Topbaş istifa etti !
Miss Turkey birincisi Itır Esen'in tacı geri alındı

Fener'de büyük yıkım

Fener'de aralarında tarihi eser kapsamında olan binaların da bulunduğu 7 bina yıkılıyor.

Fener'de büyük yıkım
A+ A-

Fener Balat sahil kesiminde belirlenen 7 ev can güvenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle bugün yıkılıyor. Belirlenen 7 metruk binanın arasında sağlam binalar yer alıyor. Fener Balat bölgesindeki yapıların çoğu tarih eser kapsamında. Yıkama Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'de katılacak.

DAVA AÇILMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde Belediye ekipleri binalardan birinde yaşayan bir aileyi tahliye etti. Ailenin geçen yaz aynı mahallede evi yanmış, metruk evlerden birine yerleşmişti. Bu gelişmeler 2010 yılından beri dava sürecinde olan Fener Balat Ayvansaray Kentsel Dönüşüm Projesi'nin henüz yargılama süreci bitmeden hayata geçip geçmediğiyle ilgili merak uyandırdı. 

YIKIMI BELEDİYE YAPIYOR

Metruk, boş ve yıkılma tehlikesi bulunduğu gerekçesiyle yıkıma başlanacak alanın yine yıkıldıktan sonra parselin şahsa ait olacağına belirten Fatih Belediyesi Etüd Proje Müdürlüğü, olayın kentsel dönüşüm projesinden ve Çalık Holding'ten münferit olduğunu yıkımı belediyenin gerçekletireceğini söyledi.

DANIŞTAY KARARI BOZDU

2012 yılında 5'inci Idare Mahkemesi projeyi kamu yararına aykırı bularak iptal etmişti, davanın tarafları Fatih Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kültür Bakanlığı tarafından Danıştay'a taşındı. Danıştay iptal kararını bozdu ve 5. İdare Mahkemesi'ne geri gönderdi. Hala yargılama süreci devam ediyor.