Fenerbahçe-Beşiktaş: 2-1
AK Partili başkanı yakan fotoğraflar
İstanbul'da korkutan görüntü! Boğaz çamura bulandı

FETÖ'den tarihin en büyük bilişim casusluğu

Genelkurmay’dan TİB'e Emniyet’ten Havelsan’a kadar pek çok stratejik kurumun mahrem bilgileri, FETÖ’cü bilişim şirketlerince ele geçirilmiş.

FETÖ'den tarihin en büyük bilişim casusluğu
A+ A-

93 sayfalık istihbarat raporu, FETÖ'cü bilişim şirketlerinin devlet kurumları ve özel kurumların gizli bilgilerini nasıl ele geçirdiğini ortaya çıkardı. Genelkurmay’dan TİB'e Emniyet’ten Havelsan’a kadar pek çok stratejik kurumun mahrem bilgileri, FETÖ’cü bilişim şirketlerince ele geçirildi. FETÖ, bu çok gizli bilgileri yabancı ülkelerde de servis etti.

Sabah gazetesi, FETÖ'cü bilişim şirketlerinin devlet kurumları ve özel sektördeki şirketleri nasıl teknik ablukaya aldığını gözler önüne seren istihbarat raporuna ulaştı. Darbe girişimi sonrası ortakları yurtdışına kaçan FETÖ'cü bilişim şirketleriyle ilgili çok önemli bilgiler yer alan rapora göre, Genelkurmay'dan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na (TİB), Emniyet'ten Havelsan'a kadar pek çok stratejik kurumun mahrem bilgileri bu bilişim şirketleri üzerinden FETÖ'nün eline geçti.

KOZMİK MERKEZ ENDER SYS BİLİŞİM

Tarihin en büyük teknik casusluğunun detaylarıyla anlatıldığı rapora göre FETÖ, hem devletin belleğini yok etti, hem de mahrem bilgileri yabancı istihbarat teşkilatlarına servis etti. Sabah gazetesinin ulaştığı 93 sayfalık raporda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, ÖSYM, Sosyal Güvenlik Kurumu, TİB, Türksat ve üniversiteler gibi önemli kurumlara iş yapan firma TÜBİTAK, Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK), Roketsan ve Havelsan'la da çalıştı. Bu kurumlara Linux işletim sistemleri entegrasyonu, siber güvenlik, veri loglama, toplu SMS, bilgisayar ağı yönetimi gibi stratejik hizmetler verdi. Ve bütün faaliyetleri FETÖ'nün TÜBİTAK'ta etkin olduğu dönemde, bu kurumun desteğiyle gerçekleştirdi.

TİB OPERASYON ÜSSÜ HALİNE GELDİ

Bilişim güvenliğini sağlamakla görevli firmaların yaptığı tüm bu yazılımlar, izlemedinleme faaliyetleri için kullanıldı. Böylece devletin tüm teknik hafızası FETÖ'cülerin kontrolüne geçti. Ülke güvenliğini sağlamak amacıyla teknik istihbarat faaliyetleri yürütmek üzere kurulan TİB; FETÖ'nün, devletin gizli bilgilerini çaldığı ve kişilerin özel hayatına girdiği bir 'operasyon üssü'ne dönüştürüldü. Yaklaşık 2 milyar saatlik dinleme kaydını arşivleyecek hafızaya sahip TİB'de 130 milyon saatlik ses datası kayboldu. TİB, bu nedenle 15 Ağustos'ta resmen kapatıldı.

İNTERNET GÖRÜŞMELERİNE TAKİP

FETÖ'cü firma, TİB tarafından bir dönem kullanılan özel dinleme yazılımını üretti ve TİB üzerinden Türkiye'de hedeflediği internet görüşmelerini izleyip dinledi. Bu yazılımın özelliği, internet üzerinden yapılan konuşmaları dinleyip kaydedebilmesi.

ELEKTRONİK CASUSLUK YAPTILAR

Bu yazılım, 2007-2014 arasında TİB tarafından kullanıldı. Bu da FETÖ'nün TİB gibi dinleme üssü olan bir devlet kurumu üzerinden o tarihlerde internetteki telefon trafiğini kontrol ettiği anlamına geliyor. Programda hedeflenen hatlar IP bazlı olarak dinlenerek kayıt altına alınıyor. Bu yazılımla yurtiçi ve dışında yapılan görüşmeler kaydedilebiliyor. Endersys'nin asıl amacı ise, kendi teknik takip sistemlerini hedef kurum ve firmalara kurup buralardan veri toplamaktı.

Sabah