FETÖ'nün meclis imamının avukatlığını ünlü CHP'li yapıyor

FETÖ'nün meclis imamının avukatlığını ünlü CHP'li yapıyor

FETÖ'nün çatı davasında yargılanan eski AK Partili İlhan İşbilen'İn avukatlığını ünlü bir CHP'li yapıyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Serdar Coşkun’un darbe girişiminden 1 gün önce hazırladığı ‘FETÖ Çatı İddianamesi’nin ilk duruşması Ankara’da başladı. Fethullah Gülen, Önder Aytaç, Hidayet Karaca, İlhan İşbilen dahil 73 sanıklı iddianamenin ilk duruşmasına mağdur müşteki sıfatıyla Emin Arslan, Amirallere Suikast kumpasında intihar eden Yarbay Ali Tatar’ın ağabeyi Ahmet Tatar, Balyoz kumpasında cezaevinde kanser olduktan sonra yaşamını yitiren Cem Aziz Çakmak’ın eşi Sevgi Çakmak, Balyoz kumpasında cezaevinde hayatını kaybeden Murat Özenalp’in eşi Sema Özenalp ve Osman Kaçmaz katıldı.

İŞBİLEN'İN AVUKATI CHP ESKİ MİLLETVEKİLİ
Cemaat-Erdoğan geriliminin ardından AKP'den ayrılan eski İzmir Milletvekili İlhan İşbilen'in avukatlığını CHP eski Konya Milletvekili Atilla Kart'ın yapması tartışma yarattı. Duruşmaya ara verildiğinde Ali Tatar'ın ağabeyi Kart'a "Yazıklar olsun bunu nasıl yaparsınız" diye bağırdı. Adliye koridorlarına taşan gerilim uzun süre devam etti.
İlhan İşbilen, Cemaat'in Meclis İmamı olmasıyla biliniyordu. Gülen'e bağlılığını gizlemeyen İşbilen'in adı Hanefi Avcı'nın açıkladığı Cemaat belgelerinde yer almış, 17-25 Aralık sonrası sızan kayıtlarda İşbilen'in Gülen'in emriyle istifa ettiği ortaya çıkmıştı.

Mahkeme Başkanı 650 sayfalık iddianameyi özetledikten sonra duruşmaya ara verdi.

Bugün başlayan davanın 5 gün sürmesine karar verildi.

İŞBİLEN SAVUNMA YAPMAYA BAŞLADI

Duruşma verilen aradan sonra 14:30'da başladı. Duruşmaya şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden Özel Harekat Başkanı Behçet Oktay'ın kardeşi Şule Oktay da müşteki sıfatıyla katıldı. Duruşmada ilk olarak tutuklu sanık Hidayet Karaca savunmasını yapacaktı ancak Karaca'nın avukatı salonda olmadığı ve iddianamenin eklerinin CD olarak verildiği, CD'den okuyamadığını belirterek savunma yapmadı. Karaca'nın yerine İlhan İşbilen savunma yapmaya başladı.

İlhan İşbilen bolca eski kelimelerden oluşan yazılı savunmasını okudu. Bu yaşına kadar izzet ve onuruyla yaşadığını belirterek kendisine yönelik bu "iftiraları" yazanların kendisini anlayacak kadar mümeyyiz olmayan, Sivil Toplum Örgütleri’nin idrakten uzak, bilinçsizler olduğunu söyledi. İşbilen, "Allah'ın rahmetine, adaletine sığınıyor, Hz. Muhammed'in şefaatine mazhar olmayı diliyorum. Rabbimi kendime vekil yapıyorum. Bizim gibi mazlumların sığınacağı başka kapı olduğunu sanmıyorum" diyerek, saç sakal traşını nasıl öğrendiği dahil hayat hikayesini en ince detayına kadar anlatmaya başlayınca önceki müştekiler ve avukatları itiraz etti.

Başkan Selfet Giray, "Kestanepazarı'nda Fethullah Gülen'le tanışma pozisyonundayız şu anda" diyerek itirazları kesti. Ancak İşbilen detaylara devam edince başkan da müdahale edip“Bu kadar detaya gerek var mı" diye sordu. İşbilen, nasıl tekamül ettiğinin anlaşılması için bunları anlatmak zorunda olduğunu söyleyince müştekilerden Osman Kaçmaz, "Bizimle dalga geçiyor. Hayatı hikaye bunun. Hikayesini yazılı versin siz de öğrenin" diye bağırdı. İtirazlar üzerine İşbilen ve avukatı Atilla Kart savunma hakkının engellenmemesi gerektiğini söyledi. İşbilen şu ana kadar 1965 yılına ve Fethullah Gülen'i ilk traş etmesine geldi.

"ÖZAL İSTEDİ"

İşbilen, Manisa Vakıflar Müdürlüğü dönemini anlatırken o zamanlar Milli Nizam Partisi İl Başkanı'nın Bülent Arınç olduğunu belirterek,"İkimiz de bekardık. Zaman zaman gelip benim lojmanda kalırdı" dedi. İşbilen Zaman gazetesinin kuruluşuyla ilgili olarak da şunu söyledi:
"Ankara'da yayına başlamıştı. İstanbul'a taşınıp, ulusal çapta yayın yapmasını Özal istedi."