Canlı yayında bomba iddia: İstifa etmeyeceğini Başbakan'a iletti
Meral Akşener'in partisine sürpriz isim
Kulislerde bomba iddia: Kabine değişiyor, erken seçim geliyor

Fikri Işık: ''Dinçer Ural affını isteyecek''

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında önce Genelkurmay Adli Müşavirliğine atanan ardından da gözaltına alınarak adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Tuğgeneral Dinçer Ural için flaş açıklama.

Fikri Işık: ''Dinçer Ural affını isteyecek''
A+ A-

Darbe girişiminin ardından tutuklanan Tuğgeneral Hayrettin Kaldırımcı’nın yerine Genelkurmay Adli Müşavirliğine atanan Tuğgeneral Dinçer Ural da gözaltına alınmış, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, bugün Ural'la ilgili bir soruya yanıt verdi. 

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, NTV canlı yayınında Tuğgeneral Dinçer Uralhakkındaki iddialarla ilgili soruyu yanıtladı. Bakan Işık şunları söyledi:

“İZNE AYRILDI”  

Şu anda izne ayrıldı. Hakkında şüphe oluşunca da bu kadar kritik bir görevi sürdürmesi zor. Bu arada bir değerlendirme yapılır ve adım atılır. Bu kadar kritik bir konumda şüphelerin oluşması mutlaka üzerinde durulması gereken bir konu.

Sanıyorum kısa sürede bir karar vereceğiz. Sanıyorum kendisi de affını isteyecek.Birisinin bir başkasının eniştesi olması onu suçlu hale getirmez. Bazen kardeşin kardeşle konuşmadığı, amcanın yeğenle konuşmadığı durumları biliyoruz.

Muhammet Çetin'in eniştesi olduğu biliniyordu. Organik bir şeyin olmadığı da biliniyordu.Adli süreç içinde bazı yeni bilgiler ortaya çıkıyor. 

Dinçer Ural'ın Paşa'nın durumu da adli süreçte ortaya çıkan bir durum.Ama göreve devam etmesinin çok zor olduğunu kendisi de ifade ediyor. Şu an izne ayrılması bunun göstergesi.

URAL İLE İLGİLİ NELER YAŞANMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Bazı tuzluklar sızmış” dediği eski AK Parti Milletvekili Muhammed Çetin’in, Ural’ın eşinin kardeşi olduğu da ortaya çıkmıştı.

Eşinin ise Bank Asya'ya para yatırdığı belirlenmişti. Ural, ifadesinde eşinin banka hesabını ağabeyi Hüseyin Çetin’in yönlendirmesiyle açtığını söylemişti. 

Muhammed Çetin için de "Kendisi Fetullah Gülen anlayışını tasvip eden bir çizgideydi. Kendisi ile dünya görüşlerimiz bu nedenle farklıdır.

Birbirimizi sevmediğimiz gibi kendisi ile de hiç görüşmeyiz. Kendisini en son 2013 yılında kayınpederimin cenaze töreninde gördüm" dediği iddia edilen Ural, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.